Kaj je mikroplastika in kako vstopi v telo?

Mikroplastika, ki jo opredeljujejo kot delce plastike, manjše od 5 mm, je vseprisotna – najdemo jo v vodi, zraku in hrani, nazadnje pa tudi v človeških tkivih. Študije so jo odkrile v urinu, blatu, krvi, materinem mleku, jetrih, testisih, jajčnikih in celo v možganih.

“Plastična žlica” v naših možganih

V znanstveni reviji “Brain Medicine” je bil maja 2025 objavljen sklop štirih člankov, v katerih so raziskovalci poročali o prisotnosti mikroplastike v človeških možganih. Ugotovljene količine so bile primerljive z maso ene plastične žlice. Pri ljudeh z diagnozo demence so bile koncentracije mikroplastike 3- do 5-krat višje.

Vir mikroplastike: ultraprocesirana hrana

Raziskovalci opozarjajo, da ultraprocesirana hrana – kot so piščančji “nuggets” – lahko vsebuje do 30-krat več mikroplastike na gram kot nepredelana hrana (npr. piščančje prsi). To je posledica večplastne kontaminacije, ki vključuje industrijsko obdelavo, uporabo stabilizatorjev in pakiranje.

Pot v možgane: krvno-možganska pregrada

Delci mikroplastike so sposobni prehajati krvno-možgansko pregrado, verjetno pritrjeni na maščobne molekule. Ko preidejo, sprožijo oksidativni stres s prostimi radikali in vnetne procese. To vodi do poškodb celic, vpliva na mitohondrije in moti ravnovesje nevrotransmiterjev, kar je bilo povezano z razvojem depresije, anksioznosti, demence in motenj spanja.

Povezava z duševnimi motnjami

Že prejšnje epidemiološke študije so pokazale, da je prehrana z veliko ultraprocesirane hrane povezana s povečanim tveganjem za depresijo (22 %), anksioznost (48 %) in motnje spanja (41 %). Avtorji najnovejšega mnenjskega članka menijo, da je mikroplastika lahko ključni in doslej spregledani dejavnik v tej povezavi.

Možnost odstranitve mikroplastike

Obstajajo pa tudi obeti! Študija, objavljena v isti reviji, opisuje uporabo ekstrakorporalne afereze (postopek filtracije krvi zunaj telesa), pri kateri so po dveh filtracijah uspešno odstranili mikroplastiko iz plazme pri 21 bolnikih. To predstavlja obetavno metodo, vendar je raziskava še v zgodnji fazi.

Zaključek

Raziskovalci poudarjajo, da so trenutne ugotovitve hipoteza, ki zahteva dodatne eksperimentalne in klinične študije za potrditev vzročnosti. Kljub temu priporočajo:

  • Zmanjšanje uživanja ultraprocesirane hrane in živil, izpostavljenih mikroplastiki (vse, kar je pakirano v plastiko, segrevanje v mikrovalovni pečici v plastiki, segrevanje v plastičnih grelnikih vode …)
  • Nadaljnje raziskave in razvoj metod, kot je afereza, za učinkovito odstranjevanje mikroplastike iz telesa.

Kaj lahko storite že zdaj?

  • Zamenjajte plastične posode s steklenimi ali kovinskimi.
  • Ne segrevajte hrane v plastičnih posodah.
  • Omejite vnos hrane iz embalaže, še posebej ultraprocesiranih izdelkov.

Raziskave iz znanstvene revije Brain Medicine opozarjajo, da mikroplastika ni zgolj okoljski, temveč tudi resen zdravstveni problem, ki lahko seže globoko v človeško telo – celo v možgane. Čas je, da se začnemo zavedati vpliva, ki ga ima to “neosnovano onesnaženje” na našo miselno in čustveno dobrobit.

PREBERITE TUDI: