… jemanje magnezija v obliki prehranskih dopolnil pozitiven učinek na delovanje možganov saj poveča sposobnosti za učenje in spomin. Dejstvo, da ima naša prehrana izjemen učinek na naše telo in možgane, ni več skrivnost, ugotovitve zadnjih nekaj let pa lahko poleg splošne skrbi za zdravje uporabimo tudi za izboljšanje delovanja možganov: lažjega in hitrejšega učenja, izboljšanje spomina in preprečevanje slabšanja, ki pride s starostjo.
Profesor Guosong Liu, direktor Centra za učenje in spomin (Center for Learning and Memory) na univerzi Tsinghua v Beijingu na Kitajskem, je vodil raziskavo o tem, ali povečan vnos magnezija lahko izboljša delovanje možganov: “Magnezij je nujno potreben za optimalno delovanje mnogih tkiv v našem telesu, vključno z možgani in v izvedeni raziskavi smo dokazali, da je izboljšal povezave med nevroni v vzgojenih možganskih celicah. Zato bi bilo zelo zanimivo raziskovati dalje in to preveriti še na živalih.”
Ker je možgane težko spodbuditi s klasičnimi dodatki magnezija, so razvili novo obliko, imenovano magnezijev-l-treonat (magnesium-L-threonate, MgT), ki je bistveno povečala vsebnost magnezija v možganih. Nato so jo kot prehransko dopolnilo uporabili na podganah različnih starosti in opazovali njihovo vedenje in celične spremembe, povezane s spominom. Ugotovili so, da je povečana količina magnezija v možganih izboljšala več različnih oblik učenja in spomina tako pri mladih kot tudi starejših podganah. Opazili so povečano število sinaps, aktivacijo ključnih molekul in izboljšanje kratkoročnih in dolgoročnih sinaptičnih procesov, ki so ključnega pomena za učenje in spomin.
Kontrolna skupina podgan, ki je imela prehrano, kakršna naj bi bila splošno sprejeta kot optimalna in z zadostno količino magnezija in ostalih mineralov, vitaminov, antioksidantov in nutrientov, je imela povprečne rezultate. Poleg tega ima najmanj polovica ljudi v razvitih deželah primankljaj magnezija.
Raziskava je bila objavljena v znanstveni publikaciji Neuron.