Pri tem si je, upoštevajoč lastne ambicije, želje, hrepenenje in pričakovanje, pa tudi možnosti in sposobnosti, priporočljivo izoblikovati prioritetno lestvico za leto, ki trka na vrata. Pregled leta naj bo dovolj ohlapen in fleksibilen, da ga bo po potrebi mogoče spreminjati in dopolnjevati – sproti prilagajati razmeram, hkrati pa dovolj trden in premišljen, da se bomo v prihodnjih 12 mesecih lahko zanesli nanj.

Da boste lažje ugotovili, kaj vam je prineslo leto, ki se izteka, uporabite strategijo sedmih korakov.

1. Preverite, kaj vas zanima in privlači.

V čem ste dobri ali celo odlični, za kaj ste nadarjeni in kam so usmerjeni vaši potenciali? Kaj bi lahko še izboljšali, kaj dopolnili in poglobili? Kaj bi dodali in kaj opustili? Kako bi lahko več časa posvetili opravilom, ljudem in stvarem, ki vam prijajo, vas veselijo in navdušujejo? Česa niste marali (vam je bilo celo zoprno), kaj vam je bilo najbolj naporno? Zakaj in kdaj? Kako bi se v letu, ki prihaja, temu čim bolj uspešno izognili? Kdo bi vam pri tem lahko pomagal in kako? Kaj bi morali za to storiti? So potrebne manjše ali večje, obsežnejše spremembe? Ste nanje pripravljeni?

2. Kaj ste letos dosegli v poklicu, poslu in karieri?

Poskušajte se preseliti leto dni nazaj in se čim natančneje spomniti zadev, o katerih ste razmišljali, se z njimi ukvarjali, jih načrtovali, se jim posvečali in jih zaključevali lani, na koncu decembra. Ste napredovali, obstali na isti točki ali celo nazadovali? Sta zadovoljni z rezultati? Poiščite vzroke za svoje (ne)zadovoljstvo in jih analizirajte, nato pa razmislite, kaj boste storili, kdaj, kako, s kom, zakaj in kje.

3. Česa iz lanskega načrta niste uresničili? Zakaj ne?

So lanski načrti še aktualni in relevantni? Ima sploh še smisel vztrajati pri njihovi uresničitvi? Kaj vam bo ta prinesla? S čim jih boste nadomestili, če jih opustite? Jih lahko preprosto pozabite in začnete znova? V istem delovnem okolju in z isto ekipo ali čutite, da morate oditi?

4. Je nastopil čas za korenite spremembe?

Zakaj, kje in kdaj? Kako se jih boste lotili? Ste zanje ustrezno usposobljeni in opremljeni  (znanje, izkušnje, čas, denar, prostor, energija – psihična in fizična, zunanji pogoji in razmere ipd.)? Na koga se lahko obrnete v trenutku preizkušnje?

5. Razmislite o poklicu, poslu in karieri.

O svojih darovih, ambicijah, potencialih in hotenjih. Kaj sploh želite? Zakaj nameravate dodano vrednost ustvarjati ravno v izbranem podjetju, organizaciji, inštituciji? Kakšna je njegova konkurenčna in primerjalna prednost? Bo pri njih vaša strokovna in poslovna naložba bolj varna in žlahtna kot na kaki drugi lokaciji? Vprašajte se po svojih prioritetah. Kaj je za vas glavno in najpomembnejše – nepogrešljivo in neodtujljivo? Kaj nesprejemljivo in nepojmljivo?

6. Ste pripravljeni na hujše obremenitve in večjo odgovornost?

Ponavadi se to zgodi ob istočasnem povečanem tveganju in zaslužku (dobičku); ali pa želite ubrati udobnejšo in ustaljeno, (naj)manj negotovo pot z minimalno perspektivnostjo? Hočete imeti na voljo več prostega časa in svobode ter biti svojim najbližjim vedno dosegljivi in na razpolago ali pa ste se vsemu naštetemu – v prid višji dodani vrednosti – pripravljeni za določen čas popolnoma odpovedati? Želite sami bdeti nad lastnim strokovnim, poslovnim in osebnostnim razvojem in napredkom ali pa ste to vlogo pripravljeni prepustiti ustreznim strokovnjakom v podjetju, kjer ste zaposleni?

7. Pripravite se na pogajanja.

Najprej s samim seboj, po potrebi tudi s svojimi najbližjimi (če si želite pridobiti njihovo podporo), nato pa s svojimi delodajalci, naročniki, lastniki. Kdor ne ve povsem zanesljivo, kam želi priti, kaj bi rad in kako bo to dosegel, bo zelo težko uspel. Preden potrkate na vrata lastnega podjetja ali druge izbrane inštitucije, pobrskajte po svojih dosedanjih pogajalskih in ostalih potrebnih izkušnjah, predstavljajte si tiste najuspešnejše in ne pozabite tudi na tiste, ki jih smatrate za svoje največje spodrsljaje.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj