V tem članku predstavljamo ugotovitve strokovnjakov o povezavi med vrstnim redom rojstva in osebnostjo.
Lahko stavite, da (bo)sta vaš prvorojenec in drugorojenec različna. Verjeli ali ne, psihologi so ugotovili, da se skrivnost osebnostnih razlik med sorojenci skriva (tudi) v vrstnem redu rojstva.
Eden glavnih dejavnikov je, da starši različno obravnavajo svoje otroke glede na to, ali so najstarejši, srednji, najmlajši ali edini otrok, pravi doktor Kevin Leman, psiholog, ki preučuje vrstni red rojstev od leta 1967 in je avtor knjige The Birth Order Book: Zakaj ste takšni, kakršni ste.
Vrstni red vpliva tudi na otrokov položaj v odnosu do sorojencev, kar prav tako vpliva na njegov značaj, dodaja Meri Wallace, otroška in družinska terapevtka z več kot 20 letnimi izkušnjami ter avtorica knjige Birth Order Blues. “Vsak položaj ima edinstvene izzive,“ pojasnjuje.
Preberite, kaj bi morali starši vedeti o osebnostnih lastnostih najstarejšega, srednjega, najmlajšega in edinega otroka po vrstnem redu rojstva.
Značilnosti osebnosti prvorojenca
Najstarejši sorojenec bo že zaradi tega, ker je prvi otrok, naravno vzgajan z mešanico instinkta in metode poskusov in napak. Zaradi tega starši pogosto postanejo vzgojitelji po pravilih, ki so izredno pozorni, strogi glede pravil in pretirano nevrotični glede malenkosti. Tak način vzgoje lahko povzroči, da otrok postane perfekcionist in si vedno prizadeva ustreči staršem.
Prvorojenčki so nagnjeni k uživanju v prisotnosti staršev, kar lahko pojasni, zakaj se včasih obnašajo kot majhni odrasli. Nagnjeni so tudi k prizadevnosti in želji po odličnosti pri vsem, kar počnejo. Prvorojenci so pogosto vodilni v čredi in so nagnjeni k temu, da so:
- zanesljivi
- vestni
- strukturirani
- previdni
- nadzorujoči
- nagnjeni k dosežkom
Prednosti prvorojenca
Ker so prvorojenci pred prihodom bratov in sester sami zase, so navajeni, da so v središču pozornosti. “Veliko staršev prvorojencem več časa nameni branju in razlaganju. Ko pridejo na vrsto drugi otroci, to ni tako enostavno,“ pravi doktor Frank Farley, psiholog z univerze Temple v Philadelphiji, ki že desetletja preučuje osebnost in človeški razvoj.
“Ta nerazdeljena pozornost je morda povezana s tem, zakaj so prvorojenci običajno nadpovprečno uspešni,“ pojasnjuje. Poleg tega, da imajo običajno višje rezultate na testih inteligenčnega količnika in so bolj izobraženi kot njihovi bratje in sestre, se prvorojenci običajno tudi bolje učijo.
Izzivi prvorojencev
Uspeh ima svojo ceno; prvorojenci so ponavadi osebnosti tipa A, ki si nikoli ne dovolijo popustiti. “Pogosto se močno bojijo neuspeha, zato se jim nič, kar dosežejo, ne zdi dovolj dobro,“ pravi doktorica Michelle P. Maidenberg, otroška in družinska terapevtka iz White Plains v New Yorku. In ker se bojijo, da bi naredili napačen korak, se najstarejši otroci ponavadi držijo ravnih in ozkih poti: “Običajno so neprilagodljivi – ne marajo sprememb in se obotavljajo stopiti iz svojega območja udobja,“ pojasnjuje Maidenbergova.
Poleg tega so prvorojenci doma zelo odgovorni – najsi gre za pomoč pri opravilih ali skrb za mlajše brate in sestre – zato lahko hitro prevzamejo vodenje (in so pri tem ukazovalni). To breme lahko pri otroku, ki že tako čuti pritisk, da mora biti popoln, povzroči pretiran stres.
Značilnosti osebnosti srednjega otroka
Ko se pojavi drugi otrok, ga starši zaradi svojih prejšnjih izkušenj morda vzgajajo manj strogo. Prav tako so lahko manj pozorni, ker so v njihovem življenju še drugi otroci. Zato je srednji otrok zaradi pomanjkanja pozornosti, ki jo dobi v primerjavi s starejšimi in mlajšimi brati in sestrami, pogosto pristaš ljudi.
“Srednji otrok se pogosto počuti zapostavljenega in ima občutek: ‘No, nisem najstarejši. Nisem najmlajši. Kdo sem jaz?“ pravi Wallace. Zaradi takšnega hierarhičnega tavanja se srednji otroci uveljavljajo med vrstniki, saj je pozornost staršev običajno namenjena ljubljenemu prvorojencu ali otroku v družini. Poleg tega je “srednje otroke najtežje določiti, saj se igrajo na starejšega brata ali sestro,“ pravi dr. Wallace.
Na splošno imajo srednji otroci običajno naslednje osebnostne značilnosti:
- ljudje, ki so zadovoljni z ljudmi
- nekoliko uporniški
- uspešni v prijateljstvih
- imajo velik družabni krog
- mirovniki
Prednosti srednjega otroka
Srednji otroci so ponavadi tipi, ki gredo s tokom. To je zato, ker se morajo po prihodu mlajšega sorojenca naučiti nenehnega pogajanja in sklepanja kompromisov, da bi se “ujeli“ z vsemi. Zato ni presenetljivo, da doktor Frank Sulloway, avtor knjige Rojeni za uporništvo: Sulloway, avtorja knjige Birth Order, Family Dynamics, and Creative Lives, ugotavlja, da imajo srednji otroci višjo stopnjo prijetnosti kot njihovi starejši in mlajši bratje in sestre.
Ker so doma deležni manj pozornosti, so srednješolci običajno bolj povezani s prijatelji in manj navezani na družino kot njihovi bratje in sestre. “Običajno so prvi med sorojenci, ki se odpravijo na izlet z drugo družino ali želijo prespati pri prijatelju,“ pravi doktorica Linda Dunlap, profesorica psihologije na Marist Collegeu v Poughkeepsieju v New Yorku.
Izzivi srednjih otrok
Srednji otroci so nekoč živeli kot otroci v družini, dokler jih ni z družinskega stolčka izrinil novi sorojenec. Žal se pogosto dobro zavedajo, da niso deležni toliko starševske pozornosti kot “pionirski“ starejši sorojenec ali ljubljeni najmlajši. Zaradi tega spoznanja imajo lahko občutek, da so njihove potrebe in želje prezrte.
“Srednji otroci so v družini v težkem položaju, saj menijo, da niso cenjeni,“ pravi Dr. Maidenberg, “zlahka se zgodi, da so zapostavljeni in se izgubijo v primežu.“ Njihova pritožba je upravičena.
Raziskave so na primer pokazale, da starši pozneje rojenim otrokom ne nudijo enake kognitivne podpore, kot so jo nudili prvorojencem, saj sproščajo tisto, kar se jim zdi nebistvena starševska podpora.
Osebnostne lastnosti najmlajšega otroka
Najmlajši otroci so ponavadi najbolj svobodomiselni zaradi vse bolj popustljivega odnosa staršev do starševstva v drugem (ali tretjem, ali četrtem, ali petem) obdobju. Zato ima otrok v družini običajno naslednje značilnosti po vrstnem redu rojstva:
- ljubitelji zabave
- nekomplicirani
- manipulativni
- družabni
- iščejo pozornost
- egocentrični
Prednosti najmlajšega otroka
Ker starši na splošno ne gledajo tako na zadnje otroke kot na prvorojence, lahko najmlajši bratje in sestre razvijejo lastne načine pridobivanja pozornosti. Po navadi so naravni očarljivci z družabno osebnostjo, zato ne preseneča, da so številni znani igralci in komiki otroci svojih družin. Poleg tega imajo najmlajši otroci na testih osebnosti po raziskavi dr. Sullowaya običajno višje ocene “prijetnosti“ kot prvorojenci.
Najmlajši se s svojo pustolovščino potegujejo tudi za pozornost. Zato so svobodomiselni zadnjerojenci morda bolj odprti za nekonvencionalne izkušnje in fizična tveganja kot njihovi bratje in sestre.
Izzivi najmlajših otrok
Najmlajši so znani po tem, da imajo občutek, da “nič, kar počnem, ni pomembno“, ugotavlja Dr. Leman. “Noben njihov dosežek se ne zdi izviren. Njihovi bratje in sestre so se že naučili govoriti, brati in voziti kolo. Zato se starši na njihove dosežke odzivajo z manj spontanega veselja in se morda celo sprašujejo: ‘Zakaj se ne morejo hitreje naučiti?’“
Najmlajši se lahko naučijo tudi uporabljati svojo vlogo otroka za manipuliranje z drugimi, da bi dosegli svoje. “Najmanj verjetno je, da bodo disciplinirani,“ opozarja dr. Starši pogosto razvajajo najmlajše, ko gre za opravila in pravila, ter jim ne postavljajo enakih meril kot njihovim sorojencem.
Osebnostne lastnosti edinca
Biti edinec je edinstven položaj. Ker nima sorojencev, s katerimi bi lahko tekmoval, si edinec zasluži pozornost in sredstva staršev – ne le za kratek čas kot prvorojenec, temveč za vedno. Zaradi tega je edinec nekaj podobnega kot “super prvorojenec“.
Poleg tega imajo edini otroci privilegij (in breme), da imajo na svojih ramenih vso podporo in pričakovanja svojih staršev. Zato so edinci običajno:
- zreli za svojo starost
- perfekcionisti
- vestni
- prizadevni
- voditelji
Starševstvo in osebnostni vrstni red rojstva
Zavedanje o tem, kako rojstni red vpliva na osebnost, vam lahko pomaga postati boljši starš. Če torej opazite, da je vaš najstarejši preveč strog do sebe ali da se vaš srednji otrok počuti zapostavljenega, mu ponudite nekaj spodbude in dodatne pozornosti.