Delavnik, ki je dolg 8 ur in pol, nam ne leži!

Slovenci nismo preveč zainteresirani za podaljšanje delavnika. Izmed 449 anketirancev jih 63 % nikakor ne bi delalo dodatne pol ure dnevno, 32 % bi jih dodalo pol ure k delavniku, če bi bili za to dodatno plačani, le 6 odstotkov sodelujočih pa ne vidi nikakršnega problema v dodatni pol ure dela dnevno.

Izziv? Ne hvala.

Kaj pomislijo zaposleni, ko slišijo besedo izziv? Izmed 623 anketiranih jih je kar 44 odstotkov alergičnih na to besedo, 41 odstotkov pa jih v izzivu vidi novo priložnost zase in / ali za podjetje. Desetina jih besedo izziv tolmači z novo reorganizacijo podjetja, 5 odstotkov pa jo razume kot drugo besedo za sestanek.

Poti do sedanje zaposlitve so bile različne.

Precejšnji del izmed 614 anketirancev (43 %) je trenutno zaposlitev našlo prek oglasa v časopisu. 17 % jih je uporabilo pomoč headhunterjev in kadrovskih agencij. 14 % jih je napredovalo, 13 % pa si jih je službo ustvarilo kar samih, so torej samozaposleni. Tudi internet je prinesel nekaj novih zaposlitev, 13% anketirancev je trenutno delo našlo prek interneta.

Zadetek na loteriji – adijo, služba!

Slovenski zaposleni niso preveč trdno z obema nogama na tleh. Izmed 630 anketirancev bi jih v primeru večjega dobitka kar 61 % pustilo službo, ostali pa bi jo obdržali kljub izboljšanemu stanju na tekočem računu. Mogoče pa to pomeni, da smo Slovenci podjetni in bi priložnost iskali v samostojni dejavnosti?

Da bi kradel v podjetju? Jaz že ne.

Imajo zaposleni dolge prste? Izmed 477 anketirancev jih 48 % ni v podjetju še nikoli nič izmaknilo. Očitno 'izposoja' pisarniške opreme v očeh zaposlenih ni kraja, kar 41 % anketiranih je priznalo, da so že odnesli kak svinčnik iz podjetja. 7 % anketirancev bi že lahko šteli med kriminalce, priznali so namreč, da so že ukradli kako vrednejše poslovno sredstvo, 4 % pa celo denar.

Področje dela, ki ga opravljam? Ne, to niso moje sanje iz otroštva.

Je izbira področja dela posameznika dolgoročna odločitev, ali se zgodi slučajno? Izmed 329 anketirancev jih je polovica preprosto rečeno 'padla' v področje dela, v katerem trenutno delajo. 15 % kandidatom so področje dela izbrali starši, prav toliko jih je od vsega začetka vedelo, kaj želijo delati in to tudi delajo. Desetini anketirancev je do poklicne odločitve pomagala fakulteta, prav toliko jih je imelo mentorja, ki jih je navdušil za izbrano področje dela.

Pazite se, nadrejeni! Prihajam!

244 anketirancev smo povprašali, ali bi stopili v čevlje svojega šefa. Večina, 65 %, se čuti sposobna prevzeti višji stolček in s tem večjo odgovornost. 27 % se jih ne čuti dovolj izkušene in vedo da jim manjkajo določene sposobnosti za višjo pozicijo, 8 % pa jih goji kult šefa in bi se bali zamenjati svojega nadrejenega.

Zanesljivost mojega delovnega mesta? Nikoli ne veš …

Ali zaposleni verjamejo v zanesljivost svojega delovnega mesta? Izmed 408 anketirancev jih 36 % ni povsem prepričanih v trajnost svoje zaposlitve. 16 % jih sveto verjame, da je njihovo delovno mesto trdno, 18 % pa ravno obratno – čakajo da jih nadrejeni obvestijo o prekinitvi delovnega razmerja. 30 % jih trenutno ni zaposlenih.

Z internetom smo bolj produktivni.

542 anketirancev smo povprašali, kako internet vpliva na njihovo produktivnost na delovnem mestu. 45 % jih vidi v internetu božji dar, z njegovo pomočjo so sposobni opraviti tudi dvakrat več. Za 34 % ima internet omejene prednosti, preostalih 21 % anketirancev pa ga vidi kot potrato delovnega časa.

Ko bi le izbral drugo šolo …

Kako zaposleni gledajo na formalno izobrazbo, ki so si jo izbrali? Izmed 198 anketirancev bi jih 66 % takoj izbralo drugo¸ v sedanji ne vidijo nobenih koristi. 20 % jih je še kar zadovoljnih z nazivom, ki ga imajo, 15 % jih je z njim zelo zadovoljnih, če bi še enkrat izbirali, bi izbrali isto.

Tujina? Zakaj pa ne!

Smo Slovenci dovolj odprti za izzive tujine? Izmed 337 anketirancev bi jih 53 % takoj zagrabilo priložnost v tujini. 18 % bi se jih za odhod in novo priložnost odločilo, če bi bilo zares nujno, 15 % jih o tem ni nikoli razmišljalo, 14 % pa je pravih patriotov in Slovenije ne bi zapustili nikdar.

V moji naslednji službi bo drugače …

549 anketirancev smo povprašali, na kaj bodo na svojem naslednjem delovnem mestu najbolj pazili. 42 % jih bo bolj komuniciralo s svojimi sodelavci in se bolj potegnilo zase, petina se jih bo bolj striktno držala pisarniških pravil. 11 % jih vidi potrebo po boljši komunikaciji z drugimi oddelki podjetja, 9 % pa se jih bo manj fokusiralo samo na svoje potrebe in želje.

Delovno mesto ni prostor, kjer bi govoril o svojih osebnih problemih.

Zanimalo nas je, koliko zaposleni komunicirajo o svojih osebnih problemih na delovnem mestu. Izmed 313 jih 39 % le včasih prinese osebno življenje na delovno mesto, 14 % pa jih to počne zelo pogosto. 27 % jih strogo loči službo in zasebno življenje, 19 % srečnežev pa nima zasebnih težav, ki bi jih delili s sodelavci.

Državna podjetja – sanjska zaposlitev.

515 anketirancev smo povprašali, kakšno podjetje bi jim nudilo sanjsko zaposlitev. Tretjina jih raj na delovnem mestu vidi v državnih podjetjih. Četrtino mikajo mala, rastoča podjetja, malo manj vprašanih, 23 %, pa velika, uveljavljena podjetja. Petina anketirancev je bolj podjetnih, najraje bi bili samozaposleni.

Za boljšo plačo takoj menjam.

Kaj so poglavitni razlogi za zamenjavo delovnega mesta? Izmed 329 anketirancev bi jih 63 % takoj odšlo na delovno mesto, ki nudi boljše plačilo. 19 % bi jih bilo pripravljeno menjati službo samo, če bi bila nova res sanjska. 8 % anketirancev je zvestih svoji sedanji službi, 5 % pa jih vidi priložnost za novo delovno mesto z napredovanjem v podjetju kjer delajo.

Na intervjuju kadrovike prepričam z mojim entuziazmom.

Kako se vidijo kandidati na zaposlitvenem intervjuju? Izmed 385 anketirancev jih 41 % verjame, da kadrovika prepričajo s svojim navdušenjem nad delom. Četrtina jih verjame, da je stremenje po dodatnem izobraževanju njihova največja prednost, 17 % pa jih stavi na svoja osebna poznanstva v podjetju. 16 % je samozavestnih, njihov največji plus so njihove pretekle delovne izkušnje.

Hočem novo službo z boljšo plačo.

307 anketirancev smo vprašali, zakaj želijo novo zaposlitev. 42 % si jih po njihovem mnenju zasluži boljše plačilo, 36 % pa jih potrebuje nove izzive. 15 % predstavlja sedanje delo preveliko obremenitev in želijo novo zaposlitev, s katero bodo bolje uravnovesili poslovno in zasebno življenje. 7 % se jih želi preseliti in delati v bližini svojega novega doma.

Podjetniki vs. politiki

Vplivajo na nas bolj podjetniki ali politiki? Izmed 229 anketirancev jih 60 % verjame, da podjetniki bolj vplivajo na našo družbo, ostali pa stavijo na politike.

Denar ni vse, ampak …

Kako gledajo na denar, smo vprašali 330 anketirancev. 45 % jih verjame, da denar sicer ni vse, je pa dobršen del vsega. Da ni preveč pomemben, je pa fino, če ga imaš, verjame 30 % anketirancev. V denar slepo verjame 12 %, zgolj za sredstvo preživljanja pa ga jemlje 11 % anketirancev.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj