… ali na zelo starih tkaninah (npr. posteljnina). Takrat se madež že zažre v tkanino in ga je veliko težje odstraniti – a obstaja nekaj preverjenih načinov, ki v večini primerov dajejo izvrstne rezultate!

Opozorilo: nikar ne naredite največje možne napake in ne uporabite klora (belila s klorom, npr. varekina) za odstranjevanje madežev rje! Lahko pride do reakcije, ki bo madež rje še okrepila.

Metoda z limono (in soljo)

Pri metodi odstranjevanja madežev rje z limono boste potrebovali – jasno – limono, brisačo in sonce. Ta metoda se najbolje obnese na belih oblačilih, saj lahko pri barvastih pride do delnega razbarvanja, če se jih da na sonce prepojene z limoninim sokom.

Postopek:

  1. Preden limono prerežete, jo dobro povaljajte po pultu – to povzroči, da se vsebina omehča in bo limona sprostila več soka.
  2. Limono prerežite na pol.
  3. Z limono podrgnite po madežu rje in jo po potrebi še iztisnite, da bo tkanina res dodobra prepojena.
  4. Oblačilo položite na brisačo na sonce in ga pustite na soncu, dokler madež ne zbledi.

Sonce in limona skupaj delujeta tako, da belita madež rje, dokler ne izgine. Postopek nanosa limone boste morda morali še enkrat ponoviti, naj pa ponovno opozorimo, da to lahko pobeli tudi barvo, s katerim je tkanina pobarvana, zaradi česar je ta metoda najprimernejša za bele tkanine.

Dodatni nasvet: poleg limone lahko uporabite tudi sol – na enak način kot je opisano spodaj v postopku s kisom.

Metoda z belim kisom in soljo

Ta metoda se dobro obnese tudi pri zelo starih madežih rje, zanjo pa potrebujete: beli kis, sol, vodo, brisačo, sonce, vato ali zelo mehko krpo.

Postopek:

  1. Navlažite vato oz. mehko krpo s kisom.
  2. Z njo nežno pritiskajte na tkanino, kjer je madež rje, dokler ni popolnoma mokra oz. prepojena s kisom.
  3. Madež prekrijte s tanko plastjo soli.
  4. S prsti dobro vtrite kis in sol v madež.
  5. Tkanino položite na brisačo na sonce.
  6. Operite tkanino kot običajno.

Metoda odstranjevanja s kupljenimi odstranjevalci madežev rje

Obstaja več odstranjevalcev madežev, namenjenih najrazličnejšim madežem. Nekateri med njimi so univerzalni in namenjeni več madežem, drugi prav za določeno vrsto madežev (torej v našem primeru rje). V tem primeru natančno sledite navodilom proizvajalca. Načeloma pa je tako, da se bolje obnesejo odstranjevalci, namenjeni odstranjevanju točno določenih madežev kot univerzalni.

Dodatni nasveti

  • Nikar ne sušite tkanine v sušilcu in je ne likajte, dokler niste madeža popolnoma odstranili. Vročina namreč lahko povzroči, da se madež še bolj zažre v tkanino.
  • Občutljive tkanine, kot sta npr. volna in svila, je najbolje odnesti v čistilnico, da odstranijo madež s posebnimi sredstvi, namenjenimi tovrstnim tkaninam. Če se boste odstranjevanja vseeno lotili sami, najprej preizkusite izbrano metodo in sredstva na kakem skritem predelu tkanine.
  • Če je madež rje površinski – npr. ste se le malo podrgnili ob kaj rjavečega – je zelo verjetno, da bo izginil zgolj z navadnim pranjem v pralnem stroju.
  • Večina kupljenih odstranjevalcev madežev rje je zelo agresivnih do kože, zato vedno nosite zaščitne rokavice.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj