Sigurno se ljudje sprašujemo kam vse z odvečnim in polomljenim lesom v gozdovih. Najprej nam pride na misel da se bomo greli z njim. Malokdo pa ve da lahko na tem lesu na domačem vrtu goji svoje lastne ekološke jedilne gobe in si tako še dodatno pridela določen del svoje hrane doma. Spodaj opisujemo kratek in enostavek postopek gojenja. Vse kar rabimo je zračen in senčen del na svojem vrtu oz. balkonu.
Posledice vremenskih razmer v Sloveniji
Kaj potrebujemo? Čepke z micelijem gob
Postopek za gojenje
Za gojenje na svežem lesu je primernih mnogo vrst gob, najenostavneje pa je gojiti japonske nazobčanke (šitake) in bukove ostrigarje, saj so med manj zahtevnimi.
Od vseh načinov gojenja gob je najenostavnejše gojenje gob na svežem lesu. Za gojenje gob so primerni hlodi sveže posekanih dreves in panji le-teh, kateri pa ne smejo biti trhli. Lubje naj bo nepoškodovano, saj nepoškodovano lubje preprečuje izhlapevanje vlage iz debla in s tem omogoča idealne pogoje za razrast podgobja (micelija), hkrati pa preprečuje dostop drugim nezaželenim glivam do lesa.
Najprimernejši za gojenje je les listavcev (hrast – za šitake, bukev, gaber, javor, jelša…) saj iz njega dobimo največji pridelek (iz bukovega lesa dvakrat manj kot s hrastovega). Mehkejše vrste lesa hitreje razpadejo in dajo manjši pridelek. Les iglavcev zaradi specifične sestave ni primeren za gojenje.
Površino svežih drevesnih debel (premer 6 do 21cm) očistimo lišajev in drugih nečistoč. V debla zvrtamo luknje premera 7 mm v ‘cik-cak’ vzorcu po celotnem obodu (Slika 3). Bolj na gosto luknje zvrtamo na obeh koncih vej, na mestih, kjer so izraščale stranske veje ter okoli morebitnih poškodb lubja. V luknje vstavimo z micelijem preraščene lesene čepke (Slika 4).
Potrebno število čepkov je razvidno iz tabele. Odprtine zapolnjenih luknjic premažemo s staljenim parafinom ali čebeljim voskom (ne s cepilno smolo). Prav tako premažemo konce debel, da preprečimo vnos nečistoč in izhlapevanje soka iz njih (Slika 5, Slika 6).
Število vrst in lukenj za čepke z micelijem pri deblu dolžine 1 meter:
Premer debla (cm) 6 10 15 21
Št. Lukenj/deblo 12 20 28 44
Debla postavimo v senčen del vrta, kjer jih doseže čim manj sončne svetlobe in jih moči dež. Ob suhih poletnih mesecih jih zalivamo z vodo. Ko micelij preraste deblo in nabere dovolj energije, iz debel pričnejo poganjati gobe. To se ponavadi zgodi v jesenskih mesecih. Debla preraščena z micelijem šitak lahko za 24 ur namočimo v mrzlo vodo in s tem pospešimo tvorbo gob.
Končni izdelek: izraščanje šitak iz debla
Vzgojene gobe seveda lahko kulinarično uporabimo kot vse ostale gobe ki jih pripravljamo v jedeh doma, se pravi, rižote, z jajci, v juhah, gobova pašteta in podobno. Pa dober tek!
Micelije lahko kupite tukaj.
Sem že razmišljala, če bi tole preizkusila. Ampak me skrbi, če se gobe razširijo iz gojitvene klade tudi na drug les v bližini…
Akasha, sem se pozanimala in dobila tale odgovor:
Te vrste gob niso parazitske, kar pomeni, da rastejo samo na lesu mrtvih dreves in nikakor ne na živem. V najslabšem primeru se lahko naselijo na že odmrli veji drevesa, a se bo njihova rast ustavila, ko bodo prišle do živega tkiva.