… čedalje pogostejši način za nadzor in goljufije. Računalniški raziskovalci iz centra za IT varnost so razvili program, ki lahko uporabnikom pokaže, ali in katere izmed aplikacij na njihovih pametnih telefonih imajo dostop do zasebnih podatkov in kaj vse lahko naredijo z njimi. Letos bodo predstavili še izboljšano verzijo programa.

RiskIQ, podjetje za varnost programske opreme, je nedavno na ta način testiralo preko 350 tisoč aplikacij za pametne telefone in ugotovili so, da jih je imelo več kot 40 tisoč kakšne funkcije za zlorabe. In pri teh aplikacijah ni šlo za popolnoma neznane, saj so jih naložili z znanih spletnih strani za mobilne aplikacije. Ko so jih testirali, so ugotovili, da jih kar 11 odstotkov vsebuje zlonamerne funkcije – med drugim takšne, ki lahko berejo zasebna sporočila ali odstranijo zaščitna gesla. Vse to se seveda zgodi tako, da se uporabnik tega ne zaveda in ne odkrije.

Sedaj pa bo uporabnikom na voljo program, ki bo omogočal, da bodo tovrstne aplikacije odkrite skorajda takoj. To bo možno s skeniranjem programske kode, ki bo posebej osredotočeno na dele, kjer bodo aplikacije dostopale do ali prenašale osebne podatke. Program bo tako odkril, ali je zahtevek za dostop do podatkov povezan s prenašanjem teh podatkov in opozoril na morebitne vprašljive zahtevke kot sumljive. "Predstavljajte si, da berejo vaš seznam kontaktov in malce kasneje bi mobilni telefon, ne da bi vi to opazili, poslal te podatke na neznano spletno stran," so razlagali raziskovalci. Ena izmed najpomembnejših funkcij programa je njegova sposobnost natančnega skeniranja, na katere spletne strani aplikacija dostopa ali na katero tel. št. je bilo sporočilo poslano.

S pomočjo tega programa bodo uporabniki lahko ločili med 'dobrimi' in 'zlonamernimi' aplikacijami in hkrati bodo seznanjeni z morebitnimi 'napadi'. "Tako je npr. v pomoč, če vemo tel. številke vrhunskih dragih storitev. Če bo katera izmed njih klicana brez soglasja uporabnika, potem je prevara več kot očitna." Ker pa ta program zahteva veliko prostora na mobilnem telefonu, program teče na posebnem serverju. Program za preverbo ene aplikacije potrebuje približno 25 minut, doslej pa so preverili že okoli 23 tisoč aplikacij. Aplikacija se analizira na serverju, na katerem teče program, rezultati pa so prikazani na uporabnikovem mobilniku. Idealna rešitev bi bila, če bi bil program nameščen že v same spletne prodajalne aplikacij, o čemer se že dogovarjajo s spletno trgovino Amazon.com, razmišljajo pa tudi o Googlu.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj