V zadnjih dneh lahko po družbenih omrežjih zasledimo delitev objav o črnem petku, ki daje tradiciji izjemno grd pečat, saj trdijo, da so v 19. stoletju lastniki južnih plantaž lahko dan po zahvalnem dnevu s popustom kupili zasužnjene delavce. Čeprav je ta različica korenin črnega petka nekatere spodbudila k bojkotu razprodaj na črni petek, pa nima nobene podlage v dejstvih.
Črni petek je dan, ki sledi zahvalnemu dnevu v Združenih državah Amerike, ki ga praznujejo četrti četrtek v novembru. Označuje začetek sezone božičnih nakupov in je znan po tem, da trgovci na drobno ponujajo velike popuste in promocije, tako v trgovinah kot na spletu. Črni petek tako velja za enega najbolj živahnih nakupovalnih dni v letu.
Izvor izraza “črni petek” je nekoliko nejasen, o njegovem nastanku pa obstaja nekaj teorij.
V petdesetih letih prejšnjega stoletja je policija v Philadelphiji s tem izrazom opisovala kaos, ki je nastal dan po zahvalnem dnevu, ko so pred veliko nogometno tekmo med vojsko in mornarico, ki je vsako leto potekala to soboto, mesto preplavile horde predmestnih kupcev in turistov. Policisti v Philadelphiji si niso mogli vzeti prostega dne, ampak so morali delati v podaljšanih izmenah in se spopadati z dodatno gnečo in prometom. Tudi tatovi v trgovinah so izkoristili zmedo v trgovinah in pobegnili z blagom, kar je še povečalo preglavice organom pregona.
Do leta 1961 se je “črni petek” v Filadelfiji tako prijel, da so ga mestni trgovci in podporniki neuspešno poskušali spremeniti v “veliki petek”, da bi odpravili negativno konotacijo. Vendar se je izraz šele veliko pozneje razširil v preostalo državo in še leta 1985 ni bil v splošni rabi po vsej državi.
Zgodba o črnem petku se je prijela in kmalu so bile temnejše korenine tega izraza v Filadelfiji večinoma pozabljene. Od takrat se je enodnevni prodajni praznik spremenil v štiridnevni dogodek in povzročil druge “maloprodajne praznike”, kot sta sobota/nedelja za mala podjetja in kibernetski ponedeljek. Trgovine so se na petek začele odpirati vedno prej in zdaj se lahko najbolj zagreti kupci odpravijo v trgovino takoj po obroku na zahvalni dan.
Druga teorija pravi, da se izraz “črni petek” nanaša na trenutek, ko trgovci na drobno začnejo ustvarjati letni dobiček in iz “rdečih” preidejo v “črne”. To pomeni, da so trgovci na drobno večino leta tradicionalno poslovali z izgubo in so šele v sezoni prazničnega nakupovanja, začenši s črnim petkom, začeli ustvarjati dobiček. Tako sta nastala že omenjeni koncept praznika “od rdečega do črnega” in prepričanje, da je dan po zahvalnem dnevu dan, ko ameriške trgovine končno ustvarijo dobiček.
Ne glede na svoj izvor se je črni petek z leti razvil in postal pomemben nakupovalni dogodek v Združenih državah, pri katerem trgovci na drobno ponujajo velike popuste, da bi privabili stranke. V zadnjih letih se je koncept črnega petka razširil tudi v druge zahodne države, poleg tega pa se je razširil tudi na spletne trgovce na drobno, kar je povzročilo pojav “kibernetskega ponedeljka”, ki se osredotoča na spletne ponudbe v ponedeljek po zahvalnem dnevu.