Ahh, prvi jutranji požirek kave. To je tisto, kar vas spravi iz postelje.
Obred prebujanja, vonj najljubšega napitka in prvi požirek vam kot vlije energijo za ves dan nič drugega. Toda ali vam res pomaga pri optimalnem delovanju – ali pa v resnici krči možgane in povzroča večjo verjetnost demence in možganske kapi?
Glede na študijo, opravljeno leta 2022 in objavljeno v reviji Nutritional Neuroscience, se zdravje možganov zaradi rednega uživanja kave poslabša. V obsežni študiji je sodelovalo več kot 17.000 udeležencev, ki so temeljito preučili učinke pitja kave na skupni volumen možganov.
Podatki iz študije kažejo na večjo verjetnost zmanjšanega obsega možganov, demence in možganske kapi pri ljudeh, ki popijejo več kot 6 skodelic kave na dan.
10 posledic uživanja kave in kofeina
Okoli 75 % ljudi po svetu vsak dan pije kavo; kava pa je najbolj zaužita psihoaktivna droga na svetu. Ja, prav ste prebrali: DROGA. Čeprav vsi ne spijejo ogromne količine kave na dan, so lahko že tri skodelice problematične za optimalno delovanje možganov.
V nadaljevanju je predstavljenih 10 najpogostejših stranskih učinkov, ki jih povzroča redno uživanje kofeina. Vsi ti vplivajo na zdravje možganov in jih je treba upoštevati pri uživanju kave in drugih kofeinskih pijač ali dodatkov.
1. Motnje spanja
Kofein moti vzorce spanja, saj blokira kemično snov adenozin, ki našemu telesu sporoča, da mora spati. Omejitev vnosa kofeina na zgodnje jutro ne pomeni nujno, da tisto noč ne boste imeli težav s spanjem. Na vpliv kofeina na spanje vplivajo način, kako ga telo presnavlja, koliko kofeina ste zaužili skupaj, in čas, ko ste ga zaužili.
Pri tem velja opozoriti, da četudi zvečer zaspite in se vam zdi, da dobro spite, so z merjenjem možganskih valov in globine spanca dokazali negativen vpliv kofeina na možgane in kakovost spanca.
2. Povzroča zasvojenost
Če občasno spijete skodelico kave, to verjetno ne bo povzročilo močne zasvojenosti s kofeinom – če pa redno uživate večjo količino kave oz. zjutraj ne (z)morete brez; ali pa poskušate prenehati in vam ne uspeva najbolje, se bodo verjetno pojavili odtegnitveni simptomi, kot so razdražljivost, utrujenost in glavoboli.
In to pomeni odvisnost.
3. Tresenje
Nekaterim ljudem je všeč tresavica, ki jo povzroča kofein, vendar raziskave kažejo, da kofein v resnici ne povečuje umske budnosti. Zaskrbljenost in raztresenost, ki ju povzroča živčnost, lahko izničita vse morebitne koristi za zbranost in učinkovitost.
4. Povišan krvni tlak in srčni utrip
Višji srčni utrip pomeni, da se mora srce bolj truditi, da črpa kri v preostale dele telesa, zaradi česar lahko trpijo organi in tkiva. Uživanje kofeina lahko zviša tudi krvni tlak, zaradi česar se zmanjša količina kisika in krvi v srcu.
PREBERITE TUDI: Kako se znebiti odvisnosti od kofeina
5. Manjši pretok krvi v možgane
Raziskave, objavljene v reviji Human Brain Mapping, kažejo, da 250-miligramski odmerek kofeina (približno 2 do 3 skodelice kave) zoži možganski pretok krvi, kar lahko povzroči prezgodnje staranje. Čeprav možgani tehtajo le 3 kilograme, porabijo 20 % kisika in pretoka krvi v telesu; zožitev tega pretoka negativno vpliva na celotno vaše bitje, saj prenaša hranila in kisik do celic ter odplakne toksine.
6. Dehidracija možganov
Približno 80 % mase možganov predstavlja voda. Kadar so naši možgani dehidrirani, to lahko povzroči težave s sposobnostjo osredotočanja, depresijo, tesnobo in izgubo spomina. Ni nujno, da je kava neposreden vzrok za dehidracijo, vendar je pomembno, da vsak dan zaužijete dovolj vode, da preprečite učinke vnosa kofeina.
7. Manjša povezljivost možganov
Študija iz leta 2021, objavljena v reviji Molecular Psychiatry, je pokazala, da redno in uživanje večjih količin kave in drugih izdelkov s kofeinom negativno vpliva na funkcionalno povezanost možganov, povezano s pozornostjo, budnostjo, motoričnim nadzorom, učenjem in spominom.
Področji možganov, ki sta bili obravnavani v tej študiji – somatosenzorični in limbični sistem – sta neposredno povezani z odzivom „boj ali beg“ in našimi čustvenimi stanji. Te povezave so ključnega pomena za naše dobro počutje.
8. Težave s prebavili
Med pivci kave je zaradi povečanega izločanja kisline pogost ‘kisel’ želodec. Kava spodbuja proizvodnjo želodčne kisline in tako lahko poveča tveganje za pojav prebavnih težav, vključno s slabostjo, zgago, plini, razjedami in refluksom kisline (GERB). Pojavi se lahko tudi zatiranje apetita, saj se želodec dlje časa prazni, zaradi kave pa imamo občutek, da smo polni.
Vendar pa za dobro počutje potrebujemo dovolj vode in zdravo (nepredelano, lokalno in sezonsko) hrano in ne lončka kave. Med našim prebavnim sistemom in možgani namreč obstaja močna povezava, imenovana os črevesje-možgani. Naši možgani in črevesje med seboj komunicirajo o pomembnih funkcijah, kot so čustva in spoznavanje, pa tudi o delovanju našega črevesja.
9. Povečanje vnetnih procesov
Študija je pokazala, da samo 200 miligramov kofeina poveča raven homocisteina, označevalca vnetnih procesov ter bolezni srca in ožilja, ki lahko potencialno poveča tveganje za nastanek krvnih strdkov in poškodbe arterij, kar lahko povzroči bolezni srca in možgansko kap.
10. Kofeinski zlom po pitju kofeina
Čeprav lahko poživilo sprva poveča vašo energijo, se lahko, ko zapusti vaš sistem, občutno zmanjša energija, jasnost in splošno kognitivno delovanje. Nihanje med visokimi in nizkimi stopnjami energije čez dan lahko uniči vaše možgane.
Kofein se nahaja tudi v drugih oblikah, vključno z gaziranimi pijačami in energijskimi napitki, kakavovimi zrni, čajnimi listi, yerba mate, nekaterimi oreščki, praški in dodatki, vendar ga najpogosteje in največje količine zaužijemo s kavo. Čeprav obstajajo študije, ki dokazujejo koristi kave, se domneva, da so druge sestavine v kavi in ne kofein tiste, ki lahko zmanjšajo tveganje za nekatere vrste raka in tveganje za sladkorno bolezen (najverjetneje antioksidanti).
Pitje kave brez kofeina lahko zagotovi prednosti uživanja kave brez stranskih učinkov kofeina. V študiji iz leta 2021 so bile ugotovljene koristi uživanja kave brez kofeina na krvni sladkor in druge presnovne funkcije ter ugotovljeno, da ima kava brez kofeina bolj pozitiven vpliv na presnovni sindrom.
PREBERITE TUDI: Vse to so naravni viri kofeina