Japonke so najbolj priljubljeno poletno obuvalo – a mnogi strokovnjaki so nad tem naravnost zgroženi, saj trdijo, da so popolnoma neprimerno, predvsem pa zdravju stopal in celotnega telesa izjemno škodljivo obuvalo. Zakaj?
1. Možnost okužb
V japonkah so stopala izpostavljena bakterijam, virusom in glivicam, še zlasti, če veliko pešačimo in se noge ob tem zelo umažejo. Trdijo, da se tako lahko okužimo celo s strafilokoki, bakterijami, ki dražijo stopala, v najhujših primerih (npr. če imamo kake odprte žulje, praske ali rane) pa vodijo celo v amputacijo. Raziskava, opravljena v Miamiju leta 2009, je pokazala, da so japonke lahko bivališče tudi 18 tisočim različnim bakterijam, vključno z bakterijami, ki se sicer nahajajo v fekalijah.
Atletsko stopalo je naslednja nadloga, ki se nam lahko pripeti. To je srbeča glivična infekcija, ki je zelo nalezljiva in če hodimo okoli skoraj bosonogi, smo zelo izpostavljeni nevarnosti okužbe. Enako velja za okužbo z nadležnimi bradavicami.
2. Upočasnjujejo hojo
V študiji, opravljeni na univerzi Auburn, so ugotovili, da ko smo obuti v japonke, delamo krajše korake in hodimo počasneje. Poleg tega je tudi drža gležnja nepravilna, kar vosi v bolečine in poškodbe gležnjev, kolen, bokov in hrbta.
3. Uničujejo pete
Ker v japonkah pristajamo ob tla z večjim pritiskom, pete pa ščiti le tanka plast gume ali celo plastike, se tako ustvarja prevelika obremenitev na pete, kar vodi v bolečine.
4. Lahko povzročijo hude žulje
Ker japonke drži na stopalih le tanek pašček, se na tem predelu ustvarja toliko več pritiska in trenja – in to ob vsakem koraku, ki ga naredite. Žulji so zato pri japonkah klasika, če se predrejo, pa nastane še problem, opisan pod točko 1.
|
6. Poškodujejo kosti
Pogosto nošenje japonk lahko povzroči v mikro zlome kosti v stopalih, ki nastanejo zaradi ponavljajoče se travme, ki je posledica odsotnosti blaženja oz. absorpcije pritiskov in udarcev.
7. Poslabšujejo telesno držo
Vsako popolnoma ploščato obuvalo, ki se ne upogiba skupaj s stopalom, spremeni biomehaniko telesa in vpliva na držo.
8. Lahko povzročijo bulaste izrastke na kosteh stopal in prstov
Ker morajo prsti tako trdo delati, da ostajajo japonke na stopalih, lahko to vodi v nastanek bolečih in neestetskih bul, ki zrastejo na prstih ali notranji kosti oz. sklepu ob palcu. Tudi tu je rešitev le operacija.
9. V japonkah smo bolj nerodni
Povečajo nevarnost, da se kam spotaknemo, zataknemo in pademo.
10. Lahko so narejene iz strupenih materialov
Vsi vemo, da je plastika lahko izjemno strupena in škodljiva, med drugim zaradi vsebnosti bisfenola A in S in drugih kemikalij. Če nosimo plastične japonke, smo tako neprestano v stiku s škodljivimi kemikalijami, ki so hormonski motilci in povzročajo več vrst rakavih obolenj in avtoimunske bolezni. Zato so boljša izbira japonke iz usnja ali gume.
Kaj nam preostane?
Glede na to, kako priljubljeno in lepo obuvalo so lahko japonje, pa se jim ni treba popolnoma odpovedati. Na srečo niso vse japonke narejene enako. Kako izbrati takšne, da si ne boste škodovali oz. da si boste manj poškodovali?
- Ustrezna velikost: bodite zelo pazljivi, da izberete ustrezno velikost, predvsem, da niso premajhne. Tudi prevelike predstavljajo obremenitev za stopala.
- Naj se ne pregibajo: pred nakupom preverite, koliko so upogljive – če so upogljive, jih položite nazaj.
- Podpora stopalom: izberite take, ki niso popolnoma ravne (ploščate), temveč stopalom na notranji strani na sredini, kjer je lok stopala, nudijo ustrezno oporo.
- Dodatni pašček: idealno je, da izberete japonke, ki imajo zadaj okoli stopala nad peto ali okoli gležnja pašček, ki jih drži na stopalu. Tako bodo prsti veliko manj bremenjeni in možnost poškodb manjša.
- Kakovostni materiali: če je le možno, izberite usnjene, v nasprotnem primeru pa iz gume. Izognite se plastičnim.
Hm, bi rekla, da se vsaj polovica navedenih točk lahko nanaša na katere koli natikače, ne zgolj na japonke. Tako da se mi zdi tale članek ne zdi ravno kredibilen.
Kaj je pa lahko v tej vročini za stopala boljše? Ob izbiri primernega materiala in oblike (nobenih žuljev ni, če je pašček na pravem mestu), kar velja za vso obutev, z zmerno razmiganim telesom delamo kilometre v japonkah brez muke. Z nekaj mišic in primerno držo lahko menda hodimo tudi brez opor, amortizerjev, antibakterijskih zaščit. Mogoče članek bolj velja za okolje z veliko prekomerne telesne teže in diabetesa.