Znanstveniki že leta raziskujejo možne načine za preprečevanje pojava Alzheimerjeve bolezni v poznejših letih življenja. Nova študija kaže, da bi lahko bila jajca ključ do zaustavitve te nevrodegenerativne bolezni.
Raziskava, objavljena v reviji The Journal of Nutrition, kaže, da so jajca potencialni rešilni mehanizem za preprečevanje Alzheimerjeve demence v starosti. Jajca so že dolgo cenjena zaradi svojih nevroloških koristi, saj vsebujejo holin, maščobne kisline omega-3 in lutein – vse izjemno pomembne hranilne snovi za zdravje možganov. Čeprav dokazi kažejo, da lahko pogosto uživanje jajc izboljša kognitivne sposobnosti pri verbalnih testih, pa do zdaj ni bilo znano, ali lahko uživanje jajc vpliva na tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen.
Znanstveniki so preučili prehranjevalne navade 1.024 odraslih s povprečno starostjo 81,4 leta. Ugotovili so, da je bilo uživanje več kot enega jajca na teden povezano s 47 odstotkov manjšim tveganjem za razvoj Alzheimerjeve bolezni. Po več letih spremljanja so pri 280 udeležencih ali približno 27,3 odstotka celotne kohorte diagnosticirali Alzheimerjevo bolezen.
Znanstvenike je zanimala zlasti vsebnost holina v jajcih. “Te ugotovitve kažejo, da je pogosto uživanje jajc povezano z manjšim tveganjem za Alzheimerjevo demenco in patologijo Alzheimerjeve bolezni, povezava z Alzheimerjevo demenco pa je delno posredovana prek holina v prehrani,” so sklenili v prispevku.
Študija dopolnjuje znanstveno literaturo, vključno s študijo iz leta 2021, ki je pokazala počasnejšo stopnjo upadanja spomina pri tistih, ki so pojedli vsaj eno jajce na teden, v primerjavi s tistimi, ki tega niso počeli. Gre za prvo tovrstno študijo, ki kaže na povezavo med uživanjem jajc in tveganjem za Alzheimerjevo bolezen.
O morebitnih nevroloških koristih jajc še potekajo nadaljnje raziskave, zato predhodni rezultati ne dokazujejo dokončno, da uživanje jajc preprečuje Alzheimerjevo bolezen. Kljub temu so obetaven korak v pravo smer.
“Jajca so ena redkih pogosto zaužitih živil, ki so naravno bogata s holinom, hranilom, ki ga raziskujemo, da bi bolje razumeli njegovo vlogo pri podpori kognitivnega razvoja pri dojenčkih in majhnih otrocih ter pri ohranjanju kognitivnih sposobnosti v procesu staranja,” je v izjavi povedal glavni avtor študije Taylor Wallace. “Ta študija dopolnjuje vse več dokazov, da lahko izbira prehrane pomembno vpliva na zmanjšanje tveganja za Alzheimerjevo demenco in podpira vseživljenjsko kognitivno zdravje.”
Holin je sicer na voljo tudi v obliki prehranskega dopolnila, za vse, ki ne uživajo (dovolj) jajc.
PREBERITE TUDI: Holin, hranilo, ki je nujno potrebno za normalno delovanje telesa