Upravlja namreč z zelo ranljivim delom podjetja – z njegovimi financami. Računovodski oddelek ima 'skrito' moč v podjetju, s katero vpliva na večino njegovih poslovnih odločitev.
Kako si povprečna oseba predstavlja računovodjo? Kapa s ščitkom, svinčnik v roki, šibka svetilka nad glavo, medtem ko se prebija čez neskončno veliko številk. Dejstvo je, da osrednje značilnosti dobrega računovodje ne temeljijo na izredni komunikativnosti, prefinjenem občutku za delo z ljudmi in vrhunskih veščinah nastopanja v živo. Narava dela v računovodstvu zahteva specializacijo v povsem druge vrste veščinah, znanju in lastnostih.
Veste, kdo je bil kriv, da je Al Capone končal v zaporu? Da, njegov računovodja! Vaš bodoči zaposlovalec bo v računovodji poleg strokovnih lastnosti vedno iskal zvestega sodelavca, zato v prošnji in na intervjuju poudarite vašo lojalnost do podjetja, v katerem delate.
Klasične naloge računovodje
- knjiženje in kontiranje izdanih in prejetih računov,
- njihova kontrola,
- obračun DDV,
- izdelava finančnih poročil in računovodskih izkazov (bilanc in finančnih tokov) za notranje in zunanje potrebe,
- obračun plač,
- spremljanje zakonodajnih novosti in njihovo uvajanje v podjetje,
- načrtovanje,
- svetovanje glede investicijskih odločitev.
Veščine, znanja in lastnosti
Računovodje morajo poleg dela z računalnikom temeljito poznati slovenske in mednarodne računovodske standarde (SRS, MRS), davčno zakonodajo in druge predpise z delovnega področja. Poleg organizacijskih in komunikacijskih sposobnosti, sposobnosti analitičnega razmišljanja in timskega dela so tipične lastnosti računovodij: samostojnost, natančnost, marljivost in vestnost.
Kaj delodajalec išče v vaši prošnji?
Delodajalci iščejo predvsem izkušene računovodje, ki lahko samostojno prevzamejo računovodske in sorodne naloge v podjetju; želijo si ljudi, ki bodo v podjetje prinesli drugje pridobljeno znanje, tako da bo vodenje računov v podjetju potekalo brez problemov. V vaši prošnji želijo videti to, kar je zapisano v zgornjih dveh odstavkih. V vaši prošnji omenite poznavanje predpisov in zakonodaje ter ostale sposobnosti, veščine in lastnosti, ki se navezujejo na delo računovodje.
Ste računovodja brez izkušenj?
Če se prijavljate na oglas, ki zahteva več let delovnih izkušenj, potem kljub ustrezni izobrazbi nimate veliko možnosti. Raje iščite podjetja, ki potrebujejo pomočnike računovodij, ali računovodske servise, ki vas lahko uvedejo v delo. Mladi iskalci zaposlitve se poskušajte dogovoriti za kratko prostovoljno delo, da si boste nabrali osnovne izkušnje.
Koristno!
Na trgu dela primanjkuje računovodij z znanjem tujih jezikov (ne le angleščine). Če govorite nemško ali francosko, to močno poudarite – veliko nemških in francoskih podjetij ima namreč težave z iskanjem računovodij, ki bi govorili jezik njihovega matičnega podjetja.