Hormonska kontracepcija je ena od največjih zgodb o uspehu sodobne medicine. Ko je v šestdesetih letih prejšnjega stoletja postala splošno dostopna, je pripomogla k revoluciji vloge žensk v družbi, saj jim je omogočila nadzor nad njihovo plodnostjo in s tem svobodo. Danes hormonske kontracepcijske tablete jemlje več kot 100 milijonov žensk po vsem svetu, še posebej priljubljene pa so med najstnicami.

Kontracepcijske tabletke so zelo učinkovita metoda za preprečevanje neželene nosečnosti. Tudi nekatere ženske, ki niso spolno aktivne, jo uporabljajo iz drugih razlogov, med drugim za zmanjšanje menstrualnih bolečin ali preprečevanje aken. Vendar čedalje več raziskav kaže, da KT niso nedolžne in puščajo resne posledice na zdravju; prav tako ni (bilo) dosti znanega o morebitnih neželenih učinkih pri mlajših uporabnicah, torej najstnicah.

Najstništvo je zelo občutljivo obdobje

Puberteta je kritično življenjsko obdobje, ki ga zaznamujejo hitra rast ter spremembe v telesu in možganih. Znano je, da spolni hormoni, kot sta estrogen in progesteron, vplivajo na razvoj možganov v času pubertete. To pomeni, da jemanje sintetičnega estrogena in/ali progesterona – glavnih sestavin, ki jih najdemo v večini tabletk – v tem občutljivem obdobju vpliva na razvoj tako, da ima dolgotrajne posledice za duševno zdravje.

Na splošno so raziskave prinesle mešane ugotovitve o povezavi med uporabo hormonskih kontracepcijskih sredstev in depresijo. Nekatere študije niso pokazale nobene povezave, druge pa so ugotovile tveganje za depresijo pri odraslih uporabnicah tabletk v primerjavi z neuporabnicami.

Nedavno pa je največja študija na to temo doslej – v njej je sodelovalo več kot milijon žensk, ki živijo na Danskem – pokazala, da je pri ženskah, ki uporabljajo tabletke ali druga hormonska kontracepcijska sredstva, tveganje za depresijo večje. Študija je tudi pokazala, da je ta povezava najmočnejša pri najstnicah.

Povečano tveganje za depresijo

Študija, objavljena v reviji Journal of Child Psychology and Psychiatry, presega prejšnje raziskave, saj preučuje, ali uporaba kontracepcijskih tablet ne napoveduje tveganja za depresijo le kratkoročno, temveč tudi dolgoročno. Preučili so podatke o 1236 ženskah, starih od 20 do 39 let, vključenih v nacionalno raziskavo o zdravju in prehrani (National Health and Nutrition Examination Survey), ki so navedle podatke o zgodovini uporabe kontracepcijskih tablet.

Skoraj polovica žensk v vzorcu je kontracepcijske tablete začela jemati že kot najstnice; pri teh ženskah je bilo tveganje za klinično depresijo (16 odstotkov) po letih večje v primerjavi z ženskami, ki niso nikoli uporabljale kontracepcijskih tablet (6 odstotkov), in tudi v primerjavi z ženskami, ki so kontracepcijske tablete začele jemati šele kot odrasle (9 odstotkov).

Te skupinske razlike v tveganju za depresijo so ostale nespremenjene – oziroma so se povečale – ko smo statistično nadzorovali številne druge razlike med tremi skupinami, vključno s starostjo ob prvi menstruaciji, starostjo ob prvem spolnem odnosu, trenutnim statusom razmerja, socialno-ekonomskim statusom, narodnostjo in trenutnim jemanjem kontracepcijskih tablet.

Ugotovitve raziskave kažejo, da ima lahko uporaba oralnih kontracepcijskih sredstev v najstniških letih trajen vpliv na tveganje za depresijo pri ženskah tudi leta po prenehanju njihove uporabe.

Predhodna uporaba kontracepcijskih sredstev pri ženskah

Zakaj so si torej ugotovitve o povezavi med uporabo kontracepcijskih tablet in depresijo v preteklosti nasprotovale? Menimo, da bi lahko ta nasprotja pojasnili s tem, kako so raziskovalci razvrstili ženske, ki so jih preučevali.

Ker so večino raziskovalcev zanimali predvsem kratkoročni učinki kontracepcijskih tablet, so ženske razvrstili v skupine glede na to, ali so trenutno uporabljale oralna kontracepcijska sredstva. Ti raziskovalci niso upoštevali predhodne uporabe oralnih kontracepcijskih sredstev pri ženskah in so morda nenamerno podcenili učinke uporabe kontracepcijskih tablet na tveganje za depresijo.

Kajenje na primer dolgoročno vpliva na tveganje za nastanek pljučnega raka. Če bi raziskovalci primerjali le sedanje kadilce s sedanjimi nekadilci, ne da bi upoštevali, ali je nekdanji kadilec, bi lahko ugotovili, da med kajenjem in tveganjem za pljučnega raka ni povezave. Združevanje nekdanjih kadilcev in dosmrtnih nekadilcev v eno kategorijo “sedanjih nekadilcev” lahko privede do zavajajočih zaključkov, saj imata lahko ti dve skupini ljudi zaradi dolgoročnih učinkov kajenja različno zdravje pljuč.

Iz istega razloga raziskovalci menijo, da bi bilo treba v prihodnjih raziskavah ločeno obravnavati nekdanje uporabnike in vseživljenjske neuporabnice tablet.

Izbira tabletke

Odločitev za jemanje hormonskih kontracepcijskih sredstev je zelo osebna, zato je prav, da je dostop do informacij in storitev na področju kontracepcije splošna človekova pravica. Uporaba kontracepcijskih tabletk ima mnoge koristi, je pa nujno potrebnih več raziskav na to temo.

Raziskovalci upajo, da bo raziskava najstnice in njihove starše spodbudila, da se temeljito raziščejo vse o tveganjih in koristih, povezanih z različnimi možnostmi, ki so jim na voljo, zlasti če imajo v družini depresijo ali druge razloge, zaradi katerih menijo, da so morda še posebej občutljivi na določene neželene učinke teh zdravil.

In nenazadnje: obstajajo tudi druge vrste kontracepcije, ki nimajo dolgoročnih negativnih vplivov na zdravje žensk.

PREBERITE TUDI:

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj