… maternici in pogojena s porodno težo. Raziskovalci so namreč odkrili ključne metabolite v krvi – nekakšne 'prstne odtise', ki so posledica zgodnjih molekularnih sprememb pred porodom – ki bi lahko omogočili ugotovitev dolgoročnega zdravstvenega stanja in hitrost staranja določene osebe.

V raziskavi, objavljeni v reviji International Journal of Epidemiology, so preučevali dvojčke in ugotovili, da postopek, imenovan metabolomično profiliranje, odkrije zbirko 22 metabolitev, ki so povezani s staranjem. Eden izmed njih, ki je povezan z delovanjem pljuč in gostoto kosti, je tudi tesno povezan s porodno težo, ki je ključnega pomena za določanje tega, kako (ne)zdravo se bomo starali.

Nanj med drugim zelo vpliva tudi prehrana nosečnice med nosečnostjo. Za raziskavo so pregledali vzorce krvi kar 6000 dvojčkov in odkrili 22 metabolitov, direktno povezanih s kronološkim staranjem – koncentracija teh metabolitov je bila višja pri starejših kot pri mlajših ljudeh. Metabolit C-glyTrp, ki je povezan z vrsto znakov staranja, med drugim slabšim delovanjem pljuč, gostoto kosti, holesterolom in krvnim tlakom, je povezan tudi z nizko porodno težo. Z genetskimi testi pa so pokazali, da se vpliv tega metabolita na gene lahko spremeni s pomočjo epigenetike (določen gen se aktivira ali deaktivira glede na življenjski slog in okolje osebe). Na človekovo staranje vpliva več dejavnikov; geni, življenjski slog in okoljski dejavniki – molekularne spremembe, ki vplivajo na naše zdravje in hitrost staranja, so v veliki meri odvisne od načina življenja.

Profesor Tim Spector, vodja oddelka za raziskovanje dvojčkov v King's kolidžu v Londonu, je povedal: "Znanstveniki že dolgo vedo, da je porodna teža pomemben dejavnik, ki vpliva na zdravje v srednjih letih in starejši dobi in ljudje z nizko porodno težo so bolj podvrženi boleznim, povezanim s staranjem. Ta raziskava pa je nedvoumno pokazala povezave med določenimi metaboliti in staranjem."

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj