Čakanje na specialistično zdravniško obravnavo je lahko prava nočna mora, a nekatere zavarovalnice ponujajo produkte, ki v zameno za plačilo mesečnih premij zagotavljajo bistveno hitrejšo obravnavo.
Ocenjevalci Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave (MIPOR) so v okviru javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev, ki jo sofinancira Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport RS, na tokratnem ocenjevanju pod drobnogled vzeli osem zavarovalnic, ki ponujajo zavarovanja, ki omogočajo hitrejši dostop do specialista. Načeloma je pogoj za to napotnica osebnega zdravnika, nato postopek steče hitro, po podatkih zavarovalnic je obisk specialista zagotovljen v treh do desetih delovnih dneh. Vsebina je brezplačno na voljo na spletni strani www.potrosnikovzoom.si.
Zanimalo jih je predvsem, kako zavarovalnice zainteresirane uporabnike informirajo o tovrstnih produktih. Poudariti je treba, da niso ocenjevali vsebine zavarovanj, temveč kakovost in obseg informacij, ki so ključne za izbiro zavarovanja. Zavarovanja so kompleksni produkti, zato so jasna razlaga, opozorila na izključitve ter prejem splošnih pogojev in drugih ključnih informacij izjemno pomembni za ustrezno izbiro. Več in boljše informacije kot potrošnik prejme, lažje se odloči in večja je verjetnost, da se bo izbira v prihodnosti izkazala za pravilno.
Katere informacije so pričakovali in ocenjevali?
- Najprej so pričakovali hitro opazne kontaktne podatke ponudnikov na spletnih mestih.
- Odgovore na vsa povpraševanja, poslana po elektronski pošti.
- Splošne pogoje in IPID (dokument z informacijami o zavarovalnem produktu, ki v standardizirani obliki pojasnjuje osnovne značilnosti in omejitve zavarovanja in ga morate nujno prebrati pred sklenitvijo zavarovanja).
- Dodatne informacije za razumevanje zavarovanja.
Ocenjevali so, ali so zavarovalnice pojasnile razlike med posameznimi paketi in ali so omenile izključitve.
»Predhodna stanja so iz zavarovanja izključena, prav tako kronična obolenja.« Prva Osebna Zavarovalnica
»Predobstoječa stanja (poškodbe/bolezni) so iz zavarovanja izključena. Krijemo novonastala bolezenska ali nezgodna stanja.« Vzajemna zdravstvena zavarovalnica
Ocenili so tudi, ali so dobili informacijo o začetku veljavnosti zavarovanja in okvirnih čakalnih dobah.
»Za novonastale bolezni lahko zavarovanje uveljavite že dva meseca po sklenitvi zavarovanja.« NLB Vita Zavarovanja
»Ob sklenitvi zavarovanja Specialisti/Specialisti+ je dodeljena čakalna doba 3 mesece za bolezenska stanja, za nezgode pa čakalne dobe ni.« Zavarovalnica Triglav
»Pri bolezenskih stanjih je čakalni rok dva meseca od sklenitve pogodbe (jamstvo se v tem času ne prizna), pri poškodbah čakalnega roka ni.« Zavarovalnica Sava
Kako hitro lahko pridemo do specialista?
Informacija, o tem, kako hitro lahko v primeru zdravstvenih težav pridemo do specialista (niso ocenjevali same hitrosti, temveč, ali so prejeli informacijo o tem). Kaj so povedale zavarovalnice?
- Generali: 3 do 10 dni.
- Merkur: 7 delovnih dni, a načeloma prej (3 dni).
- Vzajemna: v roku enega tedna.
- NLB Vita, Prva Osebna Zavarovalnica, Sava in Wiz: 10 delovnih dni.
Edini ponudnik brez konkretnega odgovora je bila zavarovalnica Triglav, kjer so v poslanem odgovoru zgolj omenili, da zavarovanje zagotavlja »hiter dostop«. Ocena je zato pri njih ustrezno nižja.
Velike razlike pri končnih ocenah
Zavarovalnicam so podelili različne ocene za informacije o njihovih zdravstvenih produktih, saj so se po kakovosti odgovorov in drugih merilih med seboj precej razlikovale. Različna kakovost odgovorov kaže na možnost izboljšav pri nekaterih, medtem ko so druge izkazale visoko raven komunikacije in informiranja uporabnikov.
Kako so se odrezale zavarovalnice Generali NLB Vita, Prva Osebna Zavarovalnica, Sava, Triglav Zavarovalnica Wiz, Vzajemna in Merkur, preverite tukaj.
Poziv zavarovalnicam
Splošni pogoji in (predvsem) dokument IPID, ki v standardizirani obliki pojasnjuje ključne značilnosti zavarovanja, bi morali biti obvezen del odgovora uporabniku, ki se zanima za zavarovanje. Obrazec IPID omogoča preprosto primerjavo med zavarovanji enakega tipa in je zato odlično orodje za pomoč pri izbiri. Splošni pogoji so ključen dokument, ki pojasnjuje podrobnosti zavarovanja in je podlaga za reševanje morebitnih sporov v prihodnosti. Uporabnik oba dokumenta potrebuje za informirano odločitev in potrebuje ju čim prej, ne tik pred podpisom pogodbe.
Nasvet potrošnikom za komunikacijo z zavarovalnicami
Pri ocenjevanju so raziskovalci težili h komunikaciji po e-pošti, da so odgovore dobili v pisni obliki in jih lahko primerjali. A ko boste iskali zavarovanje zase, lahko informacije pridobite tudi po telefonu. Pogovor s svetovalcem odpre dodatne možnosti za vprašanja in razlago. Svetovalca lahko prosite, da vam ponudbo in ključne značilnosti zavarovanja, ki vam jih je razložil v pogovoru, posreduje še po e-pošti. Če imate čas in voljo, se lahko v poslovalnici zavarovalnice oglasite tudi osebno – k temu vas bodo nekatere zavarovalnice povabile že v uvodnih e-sporočilih.