Ameriška Food and Drug Administration (FDA) je končno – po kar 33 letih mencanja – postavila nova pravila za uporabo UV filtrov v izdelkih za zaščito pred soncem.

uv_zascita_1

(Foto: fitsugar.com)

Uporabniki v ZDA so zelo pogosto izpostavljeni nevarnim UVA žarkom kljub uporabi izdelkov z UV zaščito, saj ti velikokrat ne vsebujejo zanesljive (fotostabilne) UV zaščite ali pa je ta preslaba. Nova pravila sicer prinašajo nekaj izboljšav, a so še vedno preveč ohlapna, da bi bili uporabniki zares zaščiteni in izdelki se v nobenem pogledu ne morejo primerjati z evropskimi.

Tako so zdaj uporabniki zaščiteni pred zavajajočimi izjavami (npr. da je izdelek vodoodporen, odporen na znojenje, ‘sunblock’ ipd.), a še vedno ne bodo imeli zagotovila, da določen izdelek nudi zanesljivo UVA zaščito. Večina izdelkov bo še vedno lahko nosila naziv ‘broad spectrum sunscreen’ (zaščita širokega spektra), kljub temu, da nekateri ne bodo vsebovali zadostne količine oz. ustrezne kombinacije UVA filtrov, da bi dejansko nudili zanesljivo zaščito. Iz tega razloga se kar 20 % ameriških izdelkov za zaščito pred UV sevanjem ne bo smelo prodajati v Evropi, saj so tu pravila veliko strožja in standardi za UVA zaščito višji.

Poleg tega se bo v izdelkih lahko še naprej uporabljalo škodljive UV filtre kot so oxybenzone, octocrylene in sestavine, ki jih izdelki za UV zaščito ne smejo vsebovati, npr. retinyl palmitate.

Skratka, FDA ni organizacija, na katero bi se lahko zanesli – pa ne le glede UV filtrov – zato vam priporočamo, da uporabljate izdelke za zaščito pred soncem evropskih proizvajalcev.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj