V nemški študiji, ki so jo opravili na oddelku informacijskih sistemov TU Darmstadt (Prof. Dr. Peter Buxmann) in inštitutu informacijskih sistemov Humboldt-Universität, v Berlinu (Dr. Hanna Krasnova), so raziskovali občutke Facebook uporabnikov. Več kot tretjina anketirancev je poročala o pretežno negativnih čustvih, kot so frustracije, raziskovalci pa so ugotovili, da je temu glavni razlog ravno zavidanje svojim Facebook prijateljem.
Facebook naj bi bil pozitivno naravnan, saj na njem ne obstaja gumb 'ni mi všeč'
Foto: l.yimg.com
Čeprav anketiranci niso hoteli priznati občutka ljubosumja, so raziskovalci domnevali, da je ravno zavist razlog za frustracije, ki jih doživijo uporabniki. Dostop do obilo pozitivnih novic in profilov navidezno uspešnih 'prijateljev', namreč spodbuja socialne primerjave in lahko zlahka izzove nevoščljivost. Tisti, ki na Facebooku ne sodelujejo v različnih aplikacijah in pogovorih ter socialno omrežje uporabljajo le kot vir informacij, za branje objav, pregled novic ali ogled različnih albumov fotografij, pa so lahko še posebno predmet teh bolečih izkušenj.
PREBERITE TUDI: Kako Facebook povzroča depresijo?
Med uporabniki Facebooka je tudi v veliki meri prisoten trend, ki so ga raziskovalci poimenovali 'Potovanje in prosti čas', saj uporabniki na Facebook veliko nalagajo tudi fotografije s potovanj, kar spet izzove veliko zavisti. Gre za t. i. spiralo zavisti, saj se lahko na Facebooku sproži pravi val provokacij, saj potem drugi uporabniki vračajo in nalagajo druge fotografije ter tako na nek način tekmujejo s svojimi Facebook prijatelji.
Na podlagi anket je bilo ugotovljeno, da lahko pasivna uporaba Facebooka povečuje žaljiva čustva, ki negativno vplivajo na zadovoljstvo uporabnikov s svojim življenjem. Kljub dejstvu, da je danes uporaba Facebooka svetovni fenomen, zavist pa univerzalni občutek (ki ga goji vsak), obstaja veliko število ljudi, ki so predmet te boleče izkušnje. Raziskovalci pa nameravajo nadaljevati z raziskovanjem učinka Facebooka na zavist uporabnikov in njene posledice v različnih kulturah.
PREBERITE TUDI: Facebook povzroča upad sreče in zadovoljstva pri ljudeh
Vir naslovne fotografije: sphotos-b.xx.fbcdn.net
[…] PREBERITE TUDI: Facebook povzroča zavist in nezadovoljstvo […]