Senčenje obraza (contouring) je postopek ličenja, ki se je po vsej verjetnosti tako močno razširil predvsem zaradi zvezdnice Kim Kardashian. Mnogo žensk se za senčenje ali svetlenje obraza ne odloči, misleč, da je postopek zapleten, videz pa preveč umeten, s čimer se sicer strinjamo. Senčenje obraza je postal zakompliciran postopek, končni videz pa močno pretiran. Ta postopek je lahko mnogo bolj enostaven, videz pa bolj naraven.
PREBERITE TUDI: 3 nasveti za nesvetleč, mat obraz brez neželenega sijaja
Senčenje je torej postopek ličenja obraza, s katerim lahko poudarimo poteze obraza. Z igranjem s svetlobo in senco lahko oblikujemo obraz; definiramo ličnice, optično zmanjšamo nos ali obraz. Senčenje obraza je sicer določeno glede na obliko obraza, ki jo imate, vendar bomo na tem mestu začeli z osnovami, ne glede na obliko obraza. Pomembno je torej, da imate dve različni barvi: svetlo in temno, da se lahko igrate s senčenjem in svetlenjem.
PREBERITE TUDI: Preprost trik, da bo vaš nos izgledal ožji
Pripomočki
Če niste velika ljubiteljica ličil in vaša kozmetična torbica nima veliko pripomočkov, preverite, da imate najnujnejše: Tekočo podlago (puder), osvetljevalec in bronzer (rdečilo). Osvetljevalec je lahko tudi svetlejši korektor, rdečilo (ki za senčenje v resnici ni rdeče ali roza, temveč rjavo), pa naj bo malce temnejši od vaše osnovne polti. Dandanes v drogerijah prodajajo tudi osvetljevalec in bronzer v eni, skupni embalaži. Priporočamo osvetljevalec in bronzer v prahu, ter čopič, s katerim boste nanašale proizvode v kamnu. V tem primeru potrebujete tudi čopiče za ličenje.
Senčenje obraza
S senčenjem delov obraza le-te optično zmanjšamo. Senčimo torej dele obraza, kjer so tudi sicer naravne sence, s čimer naredimo naš obraz ožji in poteze bolj izrazite. Običajno senčimo ličnice, stranski del čela in nosnice in s tem optično pomanjšamo izrazite predele obraza.
Svetlenje obraza
Svetlimo dele obraza, ki so tudi sicer bolj izpostavljeni svetlobi. Osvetljevalec naj bo svetlejši od tvoje polti; lahko je to puder ali korektor, običajno pa se uporabi osvetljevalec, ki je rahlo lesketajoč, kar daje obrazu sijaj. Svetlimo srednji del čela, koren nosu, brado ter pod očmi (nad lično kostjo).
Postopek
1. Lepota se začne pri lepi, negovani koži
Ne pozabimo, da z ličili poudarjamo svojo lepoto, vse pa se začne pri naši naravni lepoti in naravnemu videzu kože. Če svoje kože ne boste negovale, vam tudi ličila ne bodo pomagala. Pomembno je, da je koža nahranjena in navlažena, predvsem pa gladka. S pudrom lahko zakrijemo marsikatere nepravilnosti, a z napačno uporabo, lahko kakšne nepravilnosti tudi poudari, med njimi je recimo tudi suha koža. Za sijoč in zdrav videz torej začnite pri negi. Le zdrava koža lahko da sijoč videz.
PREBERITE TUDI: Nega suhe kože
2. Podlaga
Na svoj obraz, na primerno očiščeno in navlaženo kožo, nanesite tekočo podlago, ki mora biti enake barve, kot vaša polt. Če ste sicer navajene, da po nanosu tekoče podlage dodate še puder v prahu, s katerim zakrijete pretiran sijaj in puder ‘fiksirate’, vam tokrat priporočamo, da to izpustite.
3. Senčenje & svetlenje
Sedaj se lotite senčenja in svetlenja po prej podanih navodilih.
Deli obraza, ki jih senčite;
- ličnice;
- stranski del čela;
- stranski del nosu – nosnici.
Deli obraza, ki jih svetlite;
- srednji del čela;
- koren nosu;
- brado;
- predel pod očmi (nad lično kostjo).
4. Senčene in svetlene dele med seboj dobro zabrišite
Pomembno je, da ni vidne nobene točno določene črte, temveč da meje lepo zabrišete, da dosežete čimbolj naraven videz.
PREBERITE TUDI: 3 stvari, ki jih večina počne narobe pri senčenju obraza
Manj je več
Manj je več. Zlato pravilo, ki se ga morate držati, še posebno, že želite nežen in naraven videz. Pri svetlenju obraza bodite torej pozorne, da osvetljevalec ni preveč bleščičast, in da z nanosom barv niste pretiravale. Saj ne želite, da bi izgledale tako, kot na spodnji fotografiji, ki je šolski primer močnega ličenja: