Partnerstvo?

Raziskave so pokazale, da sta v življenju para za ločitev najbolj kritični dve obdobji, in eno izmed njiju je prvo leto po rojstvu otroka. Revije so polne nasvetov o tem, kako ohraniti partnersko zvezo tudi po rojstvu otroka, vendar jih na žalost večina ni preveč uporabnih, vsaj prvih nekaj tednov ne. Kako uživati na intimni večerji s partnerjem, ko pa ti oči kar lezejo skupaj od zaspanosti in vsakih pet minut telefoniraš varuški, kaj je z otročičkom? Težko. Dejstvo je, da bo vajin odnos verjetno drugačen kot prej, ampak če vaju to, da ste sedaj trije, lahko poveže namesto razdvoji, bosta stopila v novo fazo intimnosti. Težje bo parom, ki imajo drug o drugem manj realne predstave in pričakovanja … Seks po porodu? Ni pravil. Tudi na tem področju se skušajte osvoboditi prevelikih pričakovanj, predvsem tistega, da bo vse takoj tako, kot je bilo pred nosečnostjo. Predvsem za novopečene mame velja, da ne bodite presenečene, če si spolnosti nekaj časa sploh ne boste želele. Včasih je dovolj že to, da se po celodnevnem in tudi celonočnem razdajanju nekemu drugemu bitju počutimo izpraznjene, dovolj nam je dotikov.


To, kar nam prinaša težave, je stres, učinki stresa pa se seštevajo. Torej se potrudite, da boste vse možne stresorje ublažili ali umaknili že pred porodom, ali v idealnem primeru, že pred nosečnostjo. Kaj to pomeni? Nikar ne planirajte dva meseca po porodu selitve, zagovora diplome ali poroke. Velja tudi za manjše dogodke ali situacije. Vzemite si čas. Če je le kakorkoli mogoče, naj si partner vzame očetovski dopust. Tudi, če imate pri roki vašo mamo, ki kar hrepeni po vnuku, in se vam torej zdi, da bi dopust mož bolj potreboval kasneje, poslušajte ta nasvet in naj bo z vami vsaj prva dva tedna. Tudi, če ne bo skuhal kosila ali opral niti enega stroja perila, bo ta čas kasneje nenadomestljiv v procesu nastajanja nove družine. Ta čas ne bodite preveč zahtevni do sebe. Verjetno bodo dnevi, ko še obroka ne boste mogli pojesti v miru, kaj šele, da bi ga skuhali. Če vas kdo vpraša: kako ti lahko pomagam, ne skušajte biti super mama in ne odklonite pomoči. Za dojenčka lahko najbolje poskrbita vidva z partnerjem. Za perilo in kosilo lahko najbolje poskrbi kdo drug. Pomembno je, da drugim poveste, kaj potrebujete. Včasih se ženske ujamemo v past in menimo, da bi nam naš moški moral sam prebrati želje iz oči. Verjemite, samo zmedli ga boste. Povejte mu jasno in glasno, kaj si od njega želite in kaj potrebujete. In bodite potrpežljivi (te lastnosti boste kot mati tako in tako potrebovali v izobilju).


Družina po porodu


Poporodna depresija


Verjetno ste že kaj slišali o poporodni depresiji. Vsaka sprememba razpoloženja po porodu še ni depresija. Okoli 80% žensk po porodu občuti tako imenovano “poporodno otožnost”, ki jo označuje padec razpoloženja in dvom v svoje starševske sposobnosti. Povzroči jo mešanica hormonskih sprememb in prilagajanja na novo situacijo. Ponavadi kar hitro izzveni. Redkeje se pojavi poporodna depresija, kjer je potrebno poiskati strokovno pomoč, sicer ima lahko dolgotrajne posledice. V obeh primerih je izrednega pomena podpora partnerja, tako psihična kot fizična. Torej: glede na to, da verjetno bolj malo spite, ste zmedeni zaradi novih skrbi in zahtev, za katere se vam zdi, da jim niste kos, ter namesto veselja, ker ste se znebili trebuha, imate kopico novih fizičnih težav, ni prav nič čudnega, če ne čutite ves čas neskončne sreče in mehke materinske blaženosti, kot ste si morda predstavljali, da boste. Spet smo na področju nerealnih pričakovanj, kajne? Naš nasvet je: vključite partnerja. Tudi, če mu to na začetku ne bo najbolj všeč in se bo počutil še manj kos situaciji kot vi. Dosegli boste dvoje: vi boste precej manj obremenjeni, oče in otroček pa bosta lahko začela uživati drug v drugem.


Dobrodošel, dojenček!



Ljubezen do otroka se v nasprotju s splošnim prepričanjem le redko pojavi takoj ko se otrok rodi. Vedite, da potrebujete kar nekaj časa, da se spoznate s svojim otročkom, da drug drugega sprejmete in da se razvijejo prava čustva. To velja za oba, tako za mamo kot za očeta. Potem pa vas čakajo poleg neštetih neprespanih noči in zamenjanih plenic tudi nepopisno lepe stvari: prvi nasmeh, neverjeten občutek, ko vas bo majcena ročica prvič pobožala, ko vas bo vaše dete prvič poklicalo mama … Pa še nekaj: takšne priložnosti za hitro osebnostno rast morda ne boste imeli nikoli več.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj