Nova študija, ki jo je v reviji The Lancet objavila Lancetova komisija za demenco, ocenjuje, da je mogoče skoraj 50 % primerov demence na svetu preprečiti ali odložiti z izboljšanjem 14 spremenljivih dejavnikov tveganja.
To spreminja paradigmo, saj se demenca pogosto dojema kot neizogibna posledica procesa staranja z veliko genetsko komponento. Vendar ta študija kaže, da lahko sprememba teh dejavnikov tveganja koristi vsem, ne glede na genetsko tveganje, in da je pomemben pristop, ki upošteva vse življenje. Nikoli ni prezgodaj ali prepozno, da bi začeli spreminjati te dejavnike.
Že dolgo je znano, da je veliko kroničnih bolezni mogoče preprečiti in spremeniti. Na misel pridejo sladkorna bolezen tipa 2, koronarna srčna bolezen in mnoge oblike raka. Dejavniki tveganja, ki jih je mogoče spremeniti, so kajenje, nezdrava prehrana, telesna nedejavnost in vzdrževanje zdrave telesne teže. Ta študija kaže, da so številni od teh in drugih dejavnikov tveganja pomembni za zmanjšanje tveganja za demenco.
Oglejmo si dejavnike tveganja, med katerimi so številni vedenjski. Ti dejavniki tveganja vključujejo dejavnike življenjskega sloga, kot so pomanjkanje telesne dejavnosti, kajenje cigaret, prekomerno uživanje alkohola in debelost. Dejavniki tveganja, značilni za srčno-žilne bolezni ali ožilje, poleg teh vedenjskih dejavnikov vključujejo tudi hipertenzijo in sladkorno bolezen.
Dejavniki tveganja, značilni za kognitivno udejstvovanje, vključujejo socialno izolacijo, ki je glavni dejavnik tveganja za demenco, ter nezdravljeno izgubo sluha ali vida (ki lahko poveča socialno izolacijo in depresijo) in nizko stopnjo izobrazbe, ki je lahko povezana z manjšim kognitivnim udejstvovanjem.
Kot dejavnik tveganja omenjajo tudi travmatsko poškodbo možganov zaradi nesreče ali kontaktnih športov brez zaščite glave ter okoljski dejavnik tveganja onesnaženost zraka ali slaba kakovost zraka.
Na splošno te ugotovitve kažejo, da je za zmanjšanje tveganja za demenco mogoče storiti veliko, vendar so za to potrebne spremembe vedenja posameznikov ter celovit pristop z vključitvijo zdravstvenega sistema za izboljšanje presejalnih pregledov, dostopa in javne politike za zmanjšanje onesnaženosti zraka.
Nekateri od teh dejavnikov tveganja so bolj pomembni za ženske, zlasti socialna izolacija, ki je pri ženskah zelo pogosta pozneje v življenju. V Združenih državah Amerike sta skoraj dva od treh bolnikov z demenco ženski.
Zato lahko z obveščanjem bolnikov o teh dejavnikih tveganja in o tem, kaj je mogoče storiti v smislu spreminjanja vedenja, pogostejših pregledov in zdravljenja teh stanj, veliko pripomoremo k zmanjšanju tveganja za demenco pri bolnikih.
PREBERITE TUDI: Raziskava: Maščobe v maslu, rdečem mesu in jajcih zmanjšujejo tveganje za demenco