Maščevanje tekmecev
Dejstvo je, da so zaljubljeni pod lupo sodelavcev. Dvomi o njihovi delovni učinkovitosti so tako na dnevnem redu, stavki kot so: “Ta dva imata sedaj druge stvari v glavi,” pa spadajo še med nedolžne. Zgodi se, da vas sodelavec nenehno zapeljuje, vi pa imate in želite nekoga drugega. Ker mu to ni všeč, ta sodelavec z vami ne komunicira več. Vsaj dokler sam ne najde nove spremljevalke. To so dogodki, ki smo jim lahko velikokrat priča. Profesionalni osvajalci ne zamudijo nobene priložnosti, ki se jim ponudi. Ne zamudijo nobene službene zabave in se vedno udeležijo službenega opravljanja. Pri osvajanju se držijo nekaterih strogih, a nenapisanih pravil za flirtanje na delovnem mestu. Vedno ohranjajo distanco do kolegov iz kadrovskega oddelka (ti ponavadi ne razumejo takšnih šal), vedno se pogovarjajo o vsem razen o službi in vedno spijejo kozarec manj od tistega, s katerim se pogovarjajo.
Premestitev
Zaposlene, ki nenehno ponavljajo vzorec in se dobivajo z več drugimi zaposlenimi, kaj hitro pokličejo na razgovor. Dve tretjini podjetij je nagnjenih k temu, da pare, ki so vzrok slabega delovnega vzdušja, ločijo in premestijo. Seveda dobijo podobno delovno mesto, saj premestitev na slabše ni kar tako dovoljena. A slab priokus ostane. Če se morajo vplesti vodilni in uslužbenci iz kadrovskega oddelka, to lahko hitro vpliva na upočasnitev kariere, saj ne pomeni nagrade, temveč mnogo bolj diši po kaznovanju. Strokovnjaki takšnim parom svetujejo, naj raje sami prosijo za premestitev. Takšno ravnanje velikokrat sprosti celoten položaj. Podjetja znajo to ponavadi zelo dobro oceniti ter se kasneje niti ne odločijo za premestitev.
Šef osvojen, služba izgubljena
Čeprav so v podjetnih odprti do razmerij med zaposlenimi na enakih ravneh, pa prav živčno reagirajo, ko pride do razmerja med podrejenimi in nadrejenimi. Klasika – šef in tajnica, se kot kaže, lahko s srečnim koncem konča le v kakšnem hollywoodskem filmu in je prej izjema kot pravilo. V realnosti je večinoma drugače, ponavadi se konča katastrofalno za tistega, ki je na nižji ravni. Tako strokovnjaki pravijo, če se nekdo spusti v razmerje s svojim sodelavcem, lahko izgubi kolega, če pa se spusti v razmerje s šefom (ali šefico), pa lahko izgubi službo. Vsa zadeva pa ni nenevarna niti za nadrejenega. Predvsem nadrejena, torej ženska, je lahko v takšnem primeru kaj hitro obravnavana kot neprofesionalna. Za razliko od moških, ki so v takšnem primeru velikokrat celo občudovani. Zanimivo, ali ne? A ni vedno tisti na višji poziciji oseba, ki je kriva za takšno razmerje. Včasih so tudi šefi zapeljani s strani podrejenih, ki si želijo hitro napredovanje. A je kaj takega zelo težko udejaniti, saj ni mnogo šefov, ki bi svoje ‘afere’ nagrajevali z boljšimi delovnimi mesti. Če pa se to zgodi, je samo vprašanje časa, kdaj se bodo pojavile govorice in obremenitev obeh, kar se lahko konča tudi z odpustitvijo.
Ko ljubezen odide
V kolikor pride do prekinitve razmerja, je obema nekdanjima partnerjema izredno težko. Z vsakim srečanjem se rane, ki bi se pri časovni in prostorski oddaljenosti celile, ponovno odprejo. Storilnost pada, zasebnim problemom pa se pridruži še pritisk sodelavcev in nadrejenih.
Držite se pravil. Če pride do razmerja med sodelavcema, naj se držita naslednjih pravil:
- Kolikor se le da, skrivajta razmerje.
- Ko vidita, da lahko nastane kaj več, povejta sodelavcem.
- S partnerjem se držita strogih pravil glede komuniciranja in druženja na delovnem mestu.
- Sodelavcem ne dajajta povoda za opravljanje.
- Izogibajte se razmerjem z nadrejenimi.