Dober kruh je običajno prva stvar, po kateri se stoži ljudem, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo uživati glutena. Kruh, spečen v avtomatu za peko kruha po tem preverjenem receptu, se tudi po besedah tistih, ki nimajo diete, ne razlikuje bistveno od običajnega pšeničnega kruha.
Sestavine:
- 300 g moke Schär Mix B
- 50 g ajdove moke
- 20 g kvasa (pol kocke)
- 1 dl jogurta
- 2,5 dl vode
- 1 žlica olja (najbolje olivnega)
- 1 čajna žlička sladkorja
- pol čajne žličke soli
Najprej v mlačni oz. rahlo topli vodi raztopimo pol kocke svežega kvasa in žličko sladkorja. Nato v posodo, v kateri se peče kruh, vlijemo žlico olja – dobro je, če z njim nekoliko premažemo metlice za gnetenje. Dodamo raztopljen kvas in jogurt.
Čez tekoče sestavine previdno vsujemo obe moki, na vrh pa stresemo še pol žličke soli.
Nastavitve za pečenje se med avtomati za peko kruha nekoliko razlikujejo. Najbolje, da poskusite s programom, ki je najbolj podoben našim nastavitvam. Kruh smo spekli po hitrem programu, stopnja zapečenosti je srednja, velikost kruha pa 0,75 kg.
Od tu naprej delo prepustimo avtomatu. Ko je kruh pečen, ga previdno stresemo iz posode in ga zavijemo v kuhinjsko krpo.
Seveda je najbolj okusen še rahlo topel. Če pa ga ne bomo pojedli v kratkem času, ga lahko narežemo na rezine in ga hranimo v zamrzovalniku.
Naj vam tekne!
V brezglutenski kruh in v brezglutenske izdelke definitivno ne sodi kvas, ker kvas vsebuje gluten in je na brezglutenski dieti prepovedan. Za brezglutenski kruh se morajo uporabiti alternativna sredstva za vzhajanje, ki ne vsebujejo glutena (npr.soda bikarbona) ali se pa kupi mix moke, ki takšna sredstva za vzhajanje že vsebuje.
Zato se mi zdi ta članek zavajajoč, hruh pa seveda ne brezglutenski.
Moka Schar je pa tudi ena izmed slabših, saj vsebuje določeno količino glutena in marsikomur povzroča probleme.
Žal se s komentarjem ne strinjam, saj sta bila tako kvas kot omenjena moka že večkrat testirana preko Slovenskega društva za celiakijo (rezultati testiranj so objavljeni v njihovem glasilu, celiakiji). Tudi recepta na spodnji povezavi vsebujeta tako kvas kot Schärovo moko: http://drustvo-celiakija.si/recepti/102/recepta_za_krofe_iz_brezglutenske_moke/. Seveda pa se lahko vsak odloča po svoji vesti. Sama imam celiakijo in nisem imela po tem kruhu (in ostalih rečeh, ki sem jih pekla) nobenih težav.
Prilagam skenirano stran iz revije Celiakija (December 2010): http://img155.imageshack.us/i/kvaso.jpg/ (enota/količina glutena je podana v skrajno desnem stolpcu v mg/kg, <5 je najmanjša možna enota, za brezglutenski standard pa je pri nas meja 20 mg/kg)
To piše v vsaki tuji literaturi: \”Že najmanjša količina glutena v hrani preprečuje popolno okrevanje\”. Navidezno mogoče ne škoduje, črevesju pa. In to je glavni razloga zakaj izdelki, ki vsebujejo določen delež glutena niso dobri. Pa ne glede na to kaj piše o njih društvo za celiakijo.
Tuja literatura (sploh v državah, kjer je vedenje o celiakiji precej na višjem nivoju kot pri nas-eden od primerok je UK))priporoča alternativna sredstva za vzhajanje. Ker kvas v večini primerov vsebuje gluten.
Ja, seveda se lahko vsak odloča sam po svoji vesti, če ve s čim se sooča.
Marsikdo pa ne ve. In potem bo šla mamica v trgovino in kupila navadni kvas (ki definitivno vsebuje gluten) in pekla otroku piškote. In potem se bodo čudili od kje problemi, če pa je na dieti.
Sem se počutila primorana komentirati in opozoriti.