A poleg dejstev, da to ni dolgoročna rešitev ter ima mnoge stranske učinke, so raziskovalci sedaj potrdili, da so sočutne in pomirjajoče besede, polne razumevanja, bolj učinkovite kot pomirjevala. Metoda razumevajočega, sočutnega pogovora naj bi bila učinkovitejša celo pred večjimi in hujšimi dogodki kot so npr. anestezija in operacije.

"Anesteziolog lahko uporabi pomirjajoče, vzpodbudne besede, s katerimi preusmeri pozornost pacienta in ga pomiri," so povedali avtorji raziskave, opravljene v bolnišnici Édouard Herriot Hospital, Lyons v Franciji. "To kaže spremembo v načinu, s katerim zdravnik komunicira s pacientom in vzame le nekaj minut." V raziskavi so uporabili metodo, v kateri so s pacienti govorili tiho in pomirjajoče in preusmerili pacientovo pozornost na kaj drugega namesto na priprave na operacijo ali anestezijo.

Rezultati z merjenjem hitrosti utripa srca so pokazali, da so bili pacienti, s katerimi so se pomirjajoče pogovarjali, še precej bolj pomirjeni kot pacienti, ki so prejeli pomirjevalo. To so potrdili tudi pacienti sami, tako, da so na lestvici ocenili stanje živčnosti pred pogovorom oz. zaužitjem pomirjevala in po. Strokovnjaki zato priporočajo, da se ljudem, ki so živčni – tako zaradi življenjskih okoliščin kot tudi pred pomembnejšimi dogodki, raje prisluhne in se jih skuša pomiriti s pomirjajočim govorom. Pri tem ni nujno, da gre za zdravnika, temveč imata lahko neverjeten učinek že uho in pomirjajoča in vzpodbudna beseda kakega sorodnika ali prijatelja.

Naravna alternativa sintetičnim pomirjevalom pa je tudi zelišče baldrijan.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj