Dr. Teresa Belton pravi, da bi otrokom kdaj pa kdaj morali postati tudi dolgčas, saj se le tako lahko razvije njihova notranja sposobnost, da so kreativni. To, da so otroci neprenehoma aktivni, lahko škoduje njihovemu razvoju domišljije.

PREBERITE TUDI: Kaj storiti, da otroci med počitnicami ne bodo le pred ekrani?

To so potrdile tudi raziskave, v sklopu katerih so raziskovalci intervjujali več umetnikov, avtorjev, ustvarjalcev in znanstvenikov in pri skoraj vseh je bilo ugotovljeno, da so odraščali v okolju, kjer so se morali znajti sami in kjer je bilo dolgčas. Zato so se lotili stvari, ki so jih zanimale in s tem so razvili svoje sposobnosti. Dolgčas jih je gnal, da so začeli pisati, ustvarjati, izdelovati in opazovati. Samota in dolgčas nas namreč prisilita v razvoj aktivnosti in ustvarjalnosti.

“Današnja družba je razvila misel, da je dolgčas neprijetno stanje, in da družba od nas pričakuje, da smo neprestano aktivni, okupirani z aktivnostmi in informacijami in stalno stimulirani” je dejala Dr. Belton, ki je strokovnjakinja za vpliv čustev na obnašanje in učenje. Dejstvo, da smo ustvarjalni, nam omogoča razviti notranje vzgibe in motivacijo.

Pred tem je Dr. Belton preučevala, kako televizija vpliva na otrokovo zmožnost pisanja in dejala: “Dandanes, ko otroci nimajo ničesar za početi, nemudoma prižgejo televizijo, računalnik, telefon ali enega izmed ekranov pač. Čas, ki ga preživijo na teh napravah, narašča in je neverjetno velik”. S tem pa se tako zamotijo, da zelo malo razmišljajo sami. Potrebovali bi čas, ko bi samo stali in strmeli, opazovali, sami razmišljali,…

PREBERITE TUDI: Vam je dolgčas?

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj