… pridelovanje hrane; paša živine; obisk sosednje vasi. Človek je bil ves čas v gibanju, za kar je tudi ustvarjen. Dandanes pa žal ni več tako in večina ljudi večino časa presedi. Začne se z delom (8 ur ali več) in, kar je najhuje, za mnoge nadaljuje popoldan in zvečer s sedenjem pred TV in računalniškimi ekrani.
PREBERITE TUDI: Tak učinek ima na vaše življenje že samo 20 minut vadbe na dan
Koliko bi morali hoditi?
Tako se moramo dandanes ukvarjati s tem, da sploh naredimo dovolj korakov. In koliko je to? Znanstveniki so prišli do ugotovitve, da bi morali za ohranjanje zdravja, vitalnosti in preprečevanje bolezni narediti vsak dan vsaj 15 tisoč korakov. Koliko je to – le kdo bo štel? To pomeni približno 3 ure hoje.
Do te ugotovitve so prišli, ko so primerjali osebe, ki so večino svojega dela opravile v gibanju s pisarniškimi delavci in slednji so imeli veliko slabše zdravstveno stanje; bili so debelejši; imeli veliko višji odstotek telesne maščobe, sploh okoli pasu; več vnetnih procesov v telesu in večjo nevarnost na nastanek bolezni srca in ožilja.
PREBERITE TUDI: 22 razlogov za redno gibanje!
Rešitev?
Lahko začnemo hoditi peš v službo ali vsaj del poti; ne uporabljamo dvigal in se še popoldan in zvečer vsaj malo športno udejstvujemo. Posledica ne bo le boljše zdravstveno stanje, temveč tudi vitkejši stas, več energije in boljše počutje.