… naraščata. Le kaj lepšega si lahko želimo, kot da smo po nekaj obiskih brez dlak in boleče puljenje ali britje, ki ustvari ostro strnišče, postaneta preteklost?

Telesna poraščenost je po mnenju mnogih tako neestetska kot tudi nehigienična, zato se poslužujejo različnih načinov za odstranjevanje dlak. Najpogostejši je zagotovo britje, sledita puljenje z voskom in aparati za puljenje dlak. Najbolj trajna pa je trajno lasersko odstranjevanje dlak, s pomočjo katerega smo lahko kar nekaj let popolnoma brez dlak. A vse kaže, da lahko tudi to povzroča raka.

Skupina raziskovalcev z univerze v Kaliforniji meni, da je problem v močnem vonju, ki nastane ob laserskem odstranjevanju. Ta naj bi bil povezan s strupenimi kemikalijami, ki dražijo dihalne poti. Rizik naj bi bil sicer precej večji za osebje, ki izvaja lasersko odstranjevanje kot stranke, ki gredo na tretma nekajkrat v življenju.

Draženje pljuč

Vodja raziskovalcev je v intervjuju povedal, da dim, ki nastane ob laserskem procesu, draži dihalne poti, kar je znan povzročitelj raka. Rezultati študije so pokazali, da se v tem dimu nahaja 377 kemikalij, med katerimi je 20 potencialno strupenih, med njimi tudi ogljikov monoksid; ter 13 znanih karcinogenov, med njima benzen in toluen.

Največji problem so izjemno majhni delci

Raziskava je razkrila tudi, da so izjemno majhni delci uničujoči za dihalne poti. Ob laserskem odstranjevanju se koncentracija teh delcev v sobi poveča za 8-krat, ko pa so izklopili napravo za odstranjevanje dima, se je povečala za več kot 26-krat.

Lasersko odstranjevanje dlak lahko neustrezno izobražene izvajalce ali izvajalce v neustrezno opremljenih prostorih in njihove stranke resno ogrozi, so zaključili raziskovalci, ki so zato priporočili, da se poskrbi za varnost obojih in uvede vse preventivne ukrepe, med njimi čim večji prostori, dobro zračenje, odstranjevanje dima in ustrezno usposobljeno osebje.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj