… zavestno postane srečnejši, še posebej, če posluša veselo glasbo.
Vodilni raziskovalec Yuna Ferguson z Univerze v Missouriju pojasnjuje, da “lahko poslušanje optimistične glasbe izboljša razpoloženje“. V raziskavi so sodelujoče razdelili na tri skupine. Prvi skupini so naročili, naj postanejo boljše volje, ob tem pa so jim predvajali optimistično glasbo. Sodelujoči so uspešno izboljšali trenutno razpoloženje, ter splošno srečo v dvotedenskem obdobju.
Tudi drugi skupini so naročili, naj postanejo boljše volje, predvajali pa so jim nekoliko bolj zamorjeno glasbo in sodelujočim ni uspelo postati boljše volje. Tretji skupini so samo predvajali pozitivno glasbo, niso pa jim naročili, naj postanejo boljše volje in tudi ta skupina ni poročala o spremembah v sreči.
V drugi raziskavi so sodelujoči dva tedna redno prihajali v laboratorij in se poskušali počutiti bolj srečne, medtem ko so poslušali optimistično glasbo. Druga skupina pa je samo poslušala glasbo, saj jim ni bilo naročeno, da naj poskušajo postati bolj srečni. Posamezniki v prvi skupini so dejansko postali bolj srečni, tisti iz druge skupine pa ne.
Raziskave torej kažejo, da se lahko zavestno odločite, da boste bolj srečni in ob poslušanju optimistične glasbe vam to dejansko lahko uspe. Ferguson priporoča, da se poskušate sprostiti in uživate na poti do večje sreče, namesto da se osredotočate na to, če ste kaj srečnejši kot minuto prej.
PREBERITE TUDI: To je stvar, ki prinaša dolgotrajno srečo
Blazno resna “raziskava”. Kot da ljudje nimajo več zdrave pameti in ne znajo potegniti tega zaključka sami.
Se strinjam, Lubenica. Ko prebiram o takih in podobnih “raziskavah” in njihovih rezultatih, se resno sprašujem, kdo in zakaj financira te “raziskovalce”. Mar bi denar namenili za kaj bolj resnega in uporabnega!
Kaj je tu generalno”optimistična” glasba? Meni energijo in razpoloženje dviga glasba s pravo močno energijo, z besedili se pavečinoma ne ukvarjam podrobno (razen, če res izstopajo)……
neki placebo efekt