… ki povzroča številne bolezni in tudi prezgodnje smrti. Skoraj petino vseh smrti pri prebivalcih Slovencih, starih 30 let ali več, pripisujemo rabi tobaka, to je okoli 3.500 smrti vsako leto. V zadnjih raziskavi, ki so jo na IVZ izvedli v letu 2011 in 2012, ugotavljajo, da se delež kadilcev zmanjšuje, saj kadi manj kot četrtina prebivalcev v starostni skupini 15−64 let.
Foto: ivstatic.com
»Kajenje tobaka je med vsemi dejavniki tveganja za zdravje v Sloveniji najpomembnejši preprečljivi dejavnik za smrt ter izgubljena zdrava leta življenja zaradi prezgodnje smrti in manjzmožnosti. Kadilci v Sloveniji umirajo v povprečju kar 15 let prej kot nekadilci, številna leta pred smrtjo pa preživijo v slabem zdravju. Skoraj petino vseh smrti pri Slovencih starih 30 let ali več, pripisujemo rabi tobaka, to je okoli 3.500 smrti vsako leto. Številne od teh smrti so prezgodnje,« opozarja Helena Koprivnikar z IVZ, saj kajenju pripisujemo vsako sedmo prezgodnjo smrt v starostni skupini 30−44 let in vsako tretjo prezgodnjo smrt v starostni skupini 45−59 let.
Foto: upload.wikimedia.org
Delež kadilcev se je med 2007 in 2011-12 pomembno znižal
V letih 2011 in 2012 so na IVZ izvedli »Anketo o tobaku, alkoholu in drugih drogah« med prebivalci Slovenije, starimi 15−64 let. »Analiza je pokazala, da kadi 24 % prebivalcev Slovenije, starih 15−64 let, več moških (skoraj 27 %) kot žensk (21 %). Delež kadilcev je najnižji med najvišje izobraženimi (višja izobrazba ali več) in znaša približno 15 %. V ostalih izobrazbenih skupinah (osnovna šola ali manj, nižja ali srednja poklicna šola in višja strokovna ali več) se deleži ne razlikujejo in znašajo okoli 28 %.
»Primerjava z letom 2007 pokaže, da se je delež kadilcev med prebivalci, starimi 15−64 let, znižal skupno in pri obeh spolih. Znižal se je tudi v nekaterih starostnih skupinah, vendar pa ne med najmlajšimi (15−24 let), kjer ostaja delež kadilcev približno 25 %. Delež kadilcev se je znižal med poklicno izobraženimi in tistimi z najvišjo stopnjo izobrazbe.,« ugotavlja Helena Koprivnikar z IVZ.
Vir naslovne fotografije: thelinkpaper.ca
Pri nas se je žal povečal!