Nad konflikte z izdelano hierarhijo moči ali z ustavo za podjetje in družino
Podjetje in družina potrebujeta jasno izdelano hierarhijo moči. Ustanovitelju podjetja je dominanten položaj zagotovljen že z ustanovitvijo in rastjo podjetja. Za drugo generacijo v podjetju velja, da si bo le stežka kdo pridobil dominantno vlogo in karizmo predhodnika. Zato je treba ustvariti sistem, ki bo uravnaval sodelovanje med brati in/ali sestrami bodisi tako, da določa delitev moči, bodisi tako, da jasno opredeli vse vloge. Hierarhija v podjetju je za dobro poslovanje in rast neizogibna. Tudi v družinskem podjetju mora obstajati lestvica moči, kjer ima vsak družinski član svoj prostor v hierarhiji z nekom nad sabo in nekom pod sabo. Posameznik je član družine, ki je socialni sistem, in član podjetja, v katerem se pričakuje, da se bo prilagodil. Osnovna spoznanja, ki bi jih otrokom pred vstopom v podjetje morala privzgojiti družina, so:
- odločilna vloga sožitja;
- poznavanje moralnih načel;
- škodljivost tekmovalnosti za vsako ceno;
- sposobnost za pogajanja.
Sposobnost za pogajanja je lastnost, ki družini v podjetju ponuja
možnost za raznolikost in nove poti. Temelj urejenih odnosov v družini
in podjetju je lahko družinska podjetniška ustava, ki je temelj za
urejene odnose v družini in podjetju. Ustavo podpišejo vsi člani družine
in se tako nekako zavarujejo pred poznejšimi morebitnimi spori.
Družinska ustava je sicer po svojem bistvu deklarativni družinski akt,
ki pa ima lahko tudi lastnosti civilnopravne societetne pogodbe. Tudi po
slovenski zakonodaji, ki sicer te oblike pogodbe posebej ne ureja,
izhaja, da je družinska ustava lahko pogodbeni dogovor z vsemi pravnimi
posledicami, če le njene posamezne določbe niso v nasprotju s
slovenskimi pravnimi predpisi.
Kako se izogniti konfliktom v družinskem podjetju
- Otroci in družina morajo biti na prvem mestu. Za družino si je treba vzeti čas in z njo veliko komunicirati ob polnem medsebojnem spoštovanju. Težave iz podjetja se ne smejo prenašati v družino.
- Tekmovalnost med družinskimi člani ni priporočljiva. Člani družine morajo skupaj nastopati proti konkurentom.
- Vedenje v podjetju mora biti profesionalno. Družinski člani v podjetju ne smejo biti v priviligiranem položaju v primerjavi z drugimi zaposlenimi samo zaradi družinskih vezi.
Podjetniki verjamejo v moč družinskih članov
V večini slovenskih podjetij se strinjajo, da je najbolje, da podjetje prevzame samo en naslednik. Podjetniki so še izraziteje prepričani o nujnosti ločevanja družinskih in poslovnih zadev, še zlasti, kadar gre za razne težave. Družinske težave ne bi smele škodovati podjetju in nasprotno. Slovenski podjetniki v primerjavi s kolegi v tujini manj prisegajo na to, da je treba imeti jasno opredeljena merila za vstop družinskih članov v podjetje in izstop iz njega, kar spet kaže na manjšo stopnjo formalizacije v slovenskih družinskih podjetjih.