Princ Harry je že dolgo časa zafrustriran zaradi primerjav s svojim stricem, nekdanjim princem Andrewom – viri pravijo, da je to čustvo obstajalo že pred Andrewovo aretacijo, zdaj pa ponuja vpogled v to, kako je Harry že leta gledal na notranje razpoke v družini.

»Bil je razočaran zaradi primerjav. Nikoli ni bilo pošteno, da so ju metali v isti koš,« je povedal notranji vir. »Harry je služil svoji državi, dobro opravljal svoje delo in se nikoli ni vpletel v neprimerno ravnanje – vendar je vseeno izgubil varnost in stanovanje, medtem ko je bil Andrew leta in leta zaščiten.«

Ta kontrast je ponovno postal pomemben po Andrewovem aretaciji v četrtek, 19. februarja, ki jo viri opisujejo kot »sramotno« za širšo družino. »V tem trenutku je to žalostno in sramotno za vso družino,« pravi vir. »To pušča madež na vseh.«

Nekdanji princ, zdaj znan kot Andrew Mountbatten-Windsor, je bil aretiran na Wood Farm, kjer je bival na posestvu kralja Charlesa v Sandringhamu v Norfolku, zaradi suma neprimernega ravnanja v javni funkciji. Aretacija izhaja iz obtožb, da je Andrew med svojim mandatom kot britanski trgovinski odposlanec poslal zaupne informacije Jeffreyju Epsteinu. Ni bil obtožen in še naprej zanika krivdo.

Policija pravi, da aretacija omogoča policistom, da Andrewa zaslišijo pod opozorilom in preiščejo nepremičnine v iskanju dokazov v okviru preiskave. Odločitev o obtožbi bo sprejela državna tožilstva, ko bo policija zaključila preiskavo.

Kar zadeva Harryja, notranji vir pravi, da bo njegova reakcija skladna z njegovimi dolgoletnimi prepričanji in ne bo odziv na sam aretacijo. »Harry verjame v pravičnost in odgovornost – to je povsem v skladu z njegovim značajem,« pravi vir in opozarja na več sodnih sporov, ki jih je Harry v zadnjih letih vodil v Veliki Britaniji proti britanskim tabloidom.

Harry se je pred šestimi leti umaknil iz kraljevega življenja, v času, ko je institucija še vedno podpirala Andrewa – še naprej mu je zagotavljala policijsko zaščito, mu omogočala, da ostane v Royal Lodge, in ohranjala javno tišino kljub vse večjemu nadzoru.

Nasprotno pa sta bila Harry in Meghan Markle po umiku iz kraljeve družine leta 2020 prikrajšana za javno financirano varnost, odločitev, ki je po Harryjevih besedah njegovo družino izpostavila nevarnosti in ki jo je še naprej izpodbijal na sodiščih.

Harry je to neenakost neposredno obravnaval v svojih spominih iz leta 2023, Spare. V knjigi se spominja pogovora z Meghan o tem, ali bi jim lahko odvzeli varnostno zaščito v palači, in piše, da si nikoli ni predstavljal, da se bo to zgodilo – zlasti glede na to, da je Andrew ohranil svojo varnostno zaščito tudi potem, ko je bil vpleten v tisto, kar je Harry opisal kot »sramoten škandal« v zvezi z Jeffreyem Epsteinom. Kljub resnosti situacije, je Harry opozoril, nihče ni predlagal, da bi Andrew izgubil svojo zaščito, medtem ko sta jo on in Meghan na koncu izgubila.

Harry je pozneje izrazil podobne pomisleke v intervjuju za BBC po neuspešni sodni reviziji varnosti lani, pri čemer je trdil, da odločitev odraža tisto, kar je opisal kot »zavezo establishmenta«.

Viri pravijo, da je Harryjeva pripravljenost, da odkrito spregovori v času, ko je večina institucije molčala, imela svojo ceno. Bil je deležen številnih kritik in v nekaterih primerih so ga enačili z Andrewom kot skupno kraljevsko breme – primerjava, ki se je odrazila v naslovih in vzdevkih, kot je »Dukes of Hazzard«.

Doslej je kralj Charles edini visoki član kraljeve družine, ki je izdal izjavo, v kateri je dejal, da ima »polno in iskreno podporo in sodelovanje« oblasti. Princ William in Kate Middleton naj ne bi izdala ločene izjave, vendar menda podpirata stališče kralja.

Andrew je bil prvič razrešen vojaških nazivov in pokroviteljstev leta 2022, potem ko je poskušal doseči zavrnitev tožbe zaradi spolnega napada, ki jo je proti njemu vložila žrtev Epsteina Virginia Giuffre. Naslednji mesec se je z Giuffre poravnal izven sodišča za nezaprt znesek. Umrla naj bi zaradi ‘samomora’ 24. aprila 2025.

Pravni strokovnjaki opozarjajo, da Andrewov aretacija ne pomeni, da bo nujno obtožen. »Aretiranje zaradi suma kršitve dolžnosti javnega uradnika ni enosmerna vozovnica za zapor,« je povedal odvetnik George Kampanella, partner in vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto v odvetniški pisarni Taylor Rose. »To je začetek procesa.«

Kraljev brat bo pred sodiščem nastopil le, če bo obtožen – odločitev o tem bo sprejela državna tožilstva (CPS), ko bo policija zaključila preiskavo.