… da ostanete budni – raziskava je pokazala, da se v tem primeru krčijo določeni predeli možganov (sive celice – substantia grisea). Poslabšajo se predvsem predeli, ki so odgovorni za odločanje in počitek, najhujše poslabšanje pa je bilo pri ljudeh z ekstremno hudo nespečnostjo, ne glede na to, koliko časa so to motnjo imeli.
Raziskava je bila objavljena v časniku Biological Psychiatry, kjer so primerjali volumen določenega dela možganov 24 starejših pacientov, ki so imeli težave z nespečnostjo ter 13 ljudi, ki so normalno spali. Primerjali so tudi fizične in psihične motnje, ki bi lahko vplivale na možgane.
Vendar si raziskovalci še niso čisto na jasnem, ali pomanjkanje spanja krči določen del možganov ali slednje povzroči nespečnost. Zdaj so testirali le starejše paciente, zato bo potrebno opraviti še nadaljnje raziskave pri ljudeh različnih starosti, ki bodo pokazali, kaj povzroča kaj.
Sicer pa je to le še ena raziskava v zvezi s spanjem, ki je pokazala, da slab spanec ali pomanjkanje le-tega škoduje možganom na nevrološki stopnji in zdravju na splošno.
PREBERITE TUDI:
- Pomanjkanje spanja povzroči, da možgani začnejo jesti same sebe
- Pomanjkanje spanja pospešuje staranje kože
- Pomanjkanje spanja lahko povzroči diabetes
- Pomanjkanje spanja poveča nevarnost za srčni infarkt
- Pomanjkanje spanca takole vpliva na vaše telo