Predvidevajo, da mačje predenje izraža zadovoljstvo, vendar mačke predejo tudi kadar so hudo poškodovane ali prestrašene. Mačke pogosto predejo v stresnih situacijah, med okrevanjem ali celo pred smrtjo, kar kaže na to, da lahko predenje deluje kot oblika samopomiritve ali telesnega pomlajevanja.
Raziskave kažejo, da vibracije povzročajo mišice v njihovem grlu, ki med mačjim dihanjem širijo in krčijo glasilke. Posledica tega je zvok s frekvencami od 20 Hz do 150 Hz, za katere je znano, da ustrezajo terapevtskim zdravilnim frekvencam za kosti in tkiva pri ljudeh. Študije so pokazale, da se kosti na vibriranje mačjega predenja odzovejo tako, da se okrepijo.
V raziskavi so posneli štiriinštirideset mačk, med njimi so bili tudi gepardi, oceloti, pume, domače mačke in servali. Predenje so posneli z digitalnim snemalnikom zvoka (DAT) Sony TCD-D8 in mikrofoni Statham Radio. FFT in spektrografi so bili izvedeni z uporabo programa National Instrument’s Polynesia, za merjenje predenja domačih mačk je bil uporabljen tudi merilnik pospeška.
Vse mačke v študiji so s predenjem ustvarjale močne frekvence med 25 in 150 Hz, ki ustrezajo vibracijskim/električnim frekvencam, ki se uporabljajo pri zdravljenju, rasti in zlomov kosti, bolečin, edemov, rasti in napetosti mišic, gibljivosti sklepov, dispneje in ran.
Domače mačke, servali, oceloti in pume proizvajajo temeljne, prevladujoče ali močne frekvence pri natanko 25 Hz in 50 Hz, dve nizki frekvenci, ki najbolje spodbujata rast kosti in zdravljenje zlomov [Chen et al., Zhong. Wai Ke Za Zhi. 32, 217-219 (1994)].
Te štiri vrste imajo močno harmonsko frekvenco točno na ali znotraj 2 Hz od 100 Hz – frekvence, ki se terapevtsko uporablja pri bolečini, edemu, ranah in dispneji. Izpostavljanje mačjemu predenju torej skrajša čas okrevanja ter ohranja mišice in kosti močne tudi ko so v mirovanju (sedenje, nepokretnost).
Medtem, ko raziskovalci še naprej proučujejo mačjo komunikacijo, je jasno eno: predenje je več kot le preprost zvok – je biološki čudež, ki poglablja razumevanje vezi med mačkami in njihovimi ljudmi.
PREBERITE TUDI:
- Mačke imajo čisto posebno, globlje poslanstvo
Študija: mačke se navezujejo na svoje lastnike kot se otroci navezujejo na starše