V današnjem svetu neskončnih primerjav in družbenih pričakovanj je ostati zvest samemu sebi radikalno dejanje.
Vendar je pristnost še vedno ena najmočnejših lastnosti, kar jih lahko gojite. Ne gre le za to, da ste iskreni do drugih; gre predvsem za to, da svoja dejanja, prepričanja in vrednote uskladite s svojo notranjo resnico.
Ralph Waldo Emerson je to misel ujel, ko je zapisal: “Ostati zvest sebi v svetu, ki se nenehno trudi iz tebe narediti nekaj drugega, je največji dosežek.” Živeti pristno pomeni upreti se pritiskom, da bi se prilagodili, in namesto tega sprejeti svojo edinstveno identiteto.
Brené Brown, vodilna raziskovalka ranljivosti, opisuje pristnost kot “vsakodnevno prakso opuščanja tega, kar mislimo, da bi morali biti, in sprejemanja tega, kar smo.” Ta praksa ni vedno lahka. Zahteva pogum, da izstopite, da si priznate svoje nepopolnosti in prednosti.
Toda zakaj je pristnost tako pomembna?
Prvič, spodbuja globlje povezave. Ko se pokažete kot svoj pravi jaz, spodbudite ostale, da storijo enako, s čimer gradite zaupanje in pristne odnose. Drugič, spodbuja samospoštovanje in notranji mir. Pretvarjanje, da ste nekdo drug(ačen), da bi ugajali in da bi vas okolica spreje(ma)la, je izčrpavajoče; biti zvest sebi pa je osvobajajoče.
Oscar Wilde se je šaljivo izrazil: “Bodi ti, vsi drugi so že zasedeni.” Ta igriv, a globok opomin nas spodbuja, da ne podlezimo pričakovanjem drugih in raje sprejmimo svojo individualnost.
Pripravite se na obsodbe
Biti zvest sebi lahko včasih razdraži druge – zlasti tiste, ki si sami ne upajo biti avtentični ali pa si prizadevajo ohranjati družbene norme. Ko si upate biti zvesti sami sebi, izzivate status quo in nehote nastavite ogledalo negotovosti drugih. Ti se lahko odzovejo s sodbo, kritiko ali celo s poskusi, da bi zatrli vašo individualnost.
To je lahko razočaranje, vendar se morate zavedati, da njihovo nelagodje ni vaše breme, ki bi ga morali nositi. Da ostanete zvesti temu, kar ste, sta potrebni notranja trdnost in globoko zavedanje, da vaša vrednost ni odvisna od zunanje potrditve. Njihovi odzivi naj vas opominjajo na pogum, ki je potreben za pristno življenje – in da njihova obsojanja povedo več o njih kot o vas.
V svetu konformistov je zvestoba sebi upor
V svetu, ki nagrajuje konformizem, je pristnost tihi upor. To je potovanje in ne cilj – pot, ki zahteva samorefleksijo, odpornost in notranjo moč. S tem, ko ste zvesti sami sebi, ne spoštujete le svoje poti, temveč k temu navdihujete tudi druge. Navsezadnje je najlepša stvar, ki jo lahko ponudite svetu, vaša resnična osebnost.
PREBERITE TUDI: 8 nič kaj lepih dejstev o ljudeh, ki se jih je dobro zavedati