Po raziskavi Univerze v Surreyju gotovina ne vpliva le na to, koliko zapravimo, temveč tudi spodbuja globok psihološki občutek lastništva, ki ga digitalna plačila ne dajejo.

V članku, objavljenem v reviji Qualitative Market Research, so raziskovalci podrobno opisali, da se z izginjanjem gotovine iz naših denarnic zmanjšuje tudi naša zavest o porabi, kar vodi v impulzivne in nepotrebne nakupe. Študija kaže, da je ohranjanje fizičnega denarja v naših plačilnih sistemih ključnega pomena za spodbujanje odgovornega potrošništva.

Dr. Jashim Khan, izredni profesor trženja in direktor oddelka za mednarodni poslovni management ter glavni avtor študije na Univerzi v Surreyu, je dejal: “Visceralna narava gotovine – njen vonj, otip in štetje – ustvarja čustveno povezavo, ki je pri digitalnih plačilih ni. Ko ravnamo z gotovino, ne zapravljamo le denarja, temveč se razdelimo s koščkom sebe.”

Raziskovalna skupina je svojo študijo izvedla v dveh različnih kulturah in v zelo različnih časih – na Novi Zelandiji leta 2013 in na Kitajskem leta 2023. Uporabili so fokusne skupine in vprašalnike odprtega tipa, da bi zbrali bogate in podrobne podatke o izkušnjah potrošnikov z gotovino in brezgotovinskimi načini plačevanja.

Udeleženci so morali opisati svoje občutke in vedenje v zvezi z uporabo različnih načinov plačevanja. Ugotovili so, da gotovina spodbuja večje zavedanje o porabi, medtem ko kartice in aplikacije pogosto vodijo v prekinitev stika s porabljenim denarjem.

Medtem ko se 50 % transakcij na Kitajskem opravi s plačili prek aplikacij, so udeleženci izrazili zmanjšan občutek lastništva nad svojimi financami.

Eden od udeležencev je zapisal: “Pri digitalnem denarju nimaš občutka, da porabljaš svoj denar; ni koncepta denarja, pri gotovini pa je drugače; vedno imaš občutek, da se tvoj denar zmanjšuje, ko ga uporabljaš.” To mnenje se ponavlja v obeh študijah in poudarja čustveno težo, ki jo ima gotovina v primerjavi s svojimi digitalnimi ustrezniki.

Raziskava je tudi pokazala, da se ljudje ob uporabi plačilnih aplikacij tretjih oseb počutijo zadovoljne in varne, medtem ko se včasih spopadajo z občutkom izgube, ko se ločijo od gotovine. Čustveni odzivi na gotovinske transakcije vključujejo žalost in krivdo, kar odraža globljo psihološko povezanost s fizičnim denarjem.

V nasprotju s tem pa enostavnost digitalnih plačil pogosto povzroči brezglavo trošenje, saj otipljivost gotovine nadomestijo abstraktne številke na zaslonu.

Dr. Khan nadaljuje: “Naša raziskava je pokazala, da gotovina ni le denar – je način, kako ostati povezan s tem, kar porabimo. Če držimo gotovino v rokah, nas spominja na njeno vrednost, na kar pri digitalnih plačilih zlahka pozabimo. Ker uporabljamo več brezgotovinskih možnosti, se je vredno spomniti na lekcije, ki jih gotovina uči pametnega trošenja. Razmišljamo o tem, kako gledamo na denar in kako z njim upravljamo, saj se stvari spreminjajo. Prehod v brezgotovinsko družbo pomeni, da moramo razumeti, kako različne možnosti plačevanja vplivajo na nas, ne le finančno, temveč tudi čustveno. To nam lahko pomaga pri sprejemanju boljših finančnih odločitev v svetu, v katerem se denar pogosto zdi neviden.”

PREBERITE TUDI: Grozi nam ukinitev gotovine in to lahko storimo, da to preprečimo

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj