Pomoč so iskali tudi v tujini, a rešitev vendarle nastaja doma. Molekularno-biološki laboratorij slovenskega podjetja Labena sodeluje pri razvoju zdravila Urbagen s ključnimi podpornimi analizami, potrebnimi za začetek študije učinkov genskega zdravila na živalih.
»Z nami se je povezala Urbanova mama Špela Miroševič in sodelavci iz Kemiijskega inštituta, ker nas priznavajo kot odličen laboratorij, ki deluje po najvišjih standardih kakovosti. Ker imamo dolgoletne izkušnje s podporno analitiko in razvojem zdravil za farmacevtsko industrijo, imamo zato postavljen sistem kakovosti po najvišjih faramcevtskih standardih. V tem projektu bomo potrdili identiteto virusnih delcev in dokazali, da nosijo pravo gensko informacijo, ki jo potrebujemo za zdravljenje Urbanove bolezni,« je povedal direktor podjetja Labena Borut Čeh.
Njihovi analitski postopki bodo uporabni za virusne terapije tudi za druge bolezni, kjer bo uporabljen enak tip vektorjev oziroma virusnih delcev. Urbanu bo podjetje Labena pomagala brezplačno, čeprav razvoj tega procesa oziroma postopek na trgu stane nekaj deset tisoč evrov
Podjetje Labena, ki letos beleži več kot 30 let delovanja, je zgodbo začelo z distribucijo in servisom laboratorijske opreme. Danes delujejo na področjih laboratorijske in procesne analitike za podporo farmacevtski in prehrambni industriji ter medicini. Velik poudarek dajejo tudi področju razvoja in raziskav v farmaciji in bio-farmaciji, biotehnologiji in diagnostiki, kjer delajo z velikimi farmacevtskimi podjetji in partnerji s celega sveta. Podjetje je od ustanovitve leta 1993 že dvakrat prejelo nagrado GZS za uspešne gospodarske dosežke, prvič leta 2004 in zatem še leta 2018. Leta 2019 je bilo nominirano za nagrado hitro rastoča podjetja Gazela v osrednje slovenski regiji. Podjetje je s pisarnami prisotno v 6 državah in posluje globalno. Leta 2015 so ustanovili razvojno-raziskovalne laboratorije na področju biotehnologije, farmacije in zdravstva. Labena ima na tem področju veliko izkušenj in znanja, z novo platformo Labena Ventures za zagonska podjetja iz področja biotehnologije in famracije pa si želi povezati 17 trgov in svoje poslovanje razširiti na nove trge.