Mačke so popolni hišni ljubljenčki, a kljub temu jih pogosto spremljajo številni miti in napačne predstave, zlasti med ljudmi, ki nikoli niso imeli mačke ali so jih nepravilno obravnavali. Te zmotne predstave ne samo, da vplivajo na odnos do mačk, ampak lahko vodijo tudi do njihovega napačnega razumevanja in celo zanemarjanja.
V nadaljevanju vam razkrivamo nekaj najpogostejših zmot o teh čudovitih živalih in razložili, zakaj niso resnične.
1. Mačke so zadržane in neprizanesljive
Mnogi menijo, da se mačke ne navezujejo na ljudi, vendar to še zdaleč ni res. Mačke so lahko neverjetno ljubeče in s svojimi lastniki spletejo močne vezi. Le naklonjenost izražajo drugače kot psi, pogosto z mrmranjem, počasnim mežikanjem ali sledenjem svojim ljudem.
2. Mačke so popolnoma samostojne in ne potrebujejo pozornosti ali skrbi
Čeprav so mačke bolj samostojne kot psi, si še vedno želijo družbe in lahko doživljajo osamljenost ali dolgčas. Zanemarjanje mačjih socialnih potreb lahko privede do vedenjskih težav.
3. Mačke so zlobne
Pogost mit je, da se mačke namerno grdo obnašajo iz zlobe (npr. praskanje pohištva ali uriniranje zunaj stranišča). Ta vedenja so običajno posledica stresa, zdravstvenih težav ali okoljskih težav, zanemarjanja in neprimernega ravnanja, ne pa zlonamernosti.
4. Mačke vedno pristanejo na nogah in preživijo vse
Čeprav so mačke okretne in pogosto pristanejo na nogah, niso imune na poškodbe zaradi padcev, zlasti z velikih višin.
5. Mačke ne potrebujejo veterinarske oskrbe, ker se ‘zližejo’
Nekateri menijo, da so mačke nezahtevne in preživijo skoraj vse oz. se ‘zližejo’ in nikoli ne potrebujejo veterinarske pomoči. Vendar pa mačke – tako kot psi – lahko potrebujejo zobozdravstveno oskrbo in preglede ob boleznih in poškodbah – tako kot vsi drugi hišni ljubljenčki.
6. Črne mačke prinašajo nesrečo
To škodljivo in neumno vraževerje je privedlo do diskriminacije in celo slabega ravnanja s črnimi mačkami. V resnici so črne mačke prav tako ljubeče in si zaslužijo ljubezen kot vse druge mačke.
7. Mačke lahko dolgo časa ostanejo same
Mnogi verjamejo, da so mačke lahko cele dneve same, samo s hrano in vodo, vendar lahko daljša izolacija škoduje njihovemu duševnemu in čustvenemu počutju.
8. Mačke so po naravi agresivne
Agresija pri mačkah je pogosto odziv na strah, bolečino ali pomanjkanje ustrezne socializacije. Mačke po naravi niso zlobne; potrebujejo potrpežljivost in razumevanje kot vsako drugo živo bitje.
9. Mačke so lene
Mačke sicer uživajo v poležavanju, vendar so po naravi tudi aktivne lovke. Da bi ostale zdrave in srečne, potrebujejo stimulacijo z igro in dejavnostmi. Zato je idealno, da imajo dostop v varno naravno okolje, kjer se lahko dodobra zdivjajo.
10. Mačke mijavajo samo za hrano
Mukanje je oblika komunikacije, ki jo mačke namenjajo le ljudem. Z mukanjem lahko izražajo različne potrebe ali občutke, ne le lakote.
Ta napačna prepričanja lahko vodijo v zanemarjanje ali slabo ravnanje, kar pri mačkah krepi negativno vedenje. Izobraževanje o vedenju mačk in ustrezni oskrbi je ključno za odpravo teh neresnic.
Zanimivost
Nenazadnje so se vrednosti mačk zavedali že stari Egipčani. TI so bili znani po tem, da so zelo spoštovali mačke. Mačke niso bile le priljubljene hišne živali, ampak tudi svete živali, povezane z božanskostjo in zaščito. Povezane so bile z boginjo Bastet, božanstvom doma, plodnosti in zaščite, ki je bila pogosto upodobljena kot levinja ali ženska z mačjo glavo. Mačke so slavile zaradi svoje sposobnosti varovanja domov z lovom na škodljivce, kot so miši in kače, zaradi česar so imele cenjeno mesto v gospodinjstvih.
Usmrtitev mačke, tudi po naključju, je veljala za hud zločin, zato so družine ob smrti mačke pogosto žalovale tako, da so si obrili obrvi. Mačke so bile tako spoštovane, da so jih včasih mumificirali in pokopali skupaj z lastniki, kar je poudarjalo njihov pomen v egipčanski družbi in posmrtnem življenju. To občudovanje je v egipčanski kulturi utrdilo mačke kot simbole milosti, moči in božanske zaščite.
PREBERITE TUDI. Mačje predenje je zdravilno, je ugotovila znanost