Po cepljenju s cepivom COVID-19 so opazili primere miokarditisa in perikarditisa, dokazi iz številnih sistemov za spremljanje varnosti cepiv v Združenih državah Amerike in po svetu pa potrjujejo vzročno povezavo med cepivi mRNA COVID-19 (tj. Moderna ali Pfizer-BioNTech) ter miokarditisom in perikarditisom.
Miokarditis je vnetje srčne mišice, perikarditis pa vnetje sluznice zunaj srca; o mioperikarditisu govorimo, kadar se hkrati pojavita tako miokarditis kot perikarditis. Pri teh stanjih se vnetje pojavi kot odgovor na okužbo ali kakšen drug sprožilec.
Primeri miokarditisa in perikarditisa so bili najpogosteje opaženi pri mladostnikih in mladih odraslih moških v 7 dneh po prejemu drugega odmerka cepiva mRNA COVID-19; vendar so bili primeri opaženi tudi pri ženskah, v drugih starostnih skupinah in po drugih odmerkih.
Resnost primerov miokarditisa in perikarditisa je lahko različna; pri večini bolnikov z miokarditisom po cepljenju s cepivom mRNA COVID-19 so simptomi izzveneli do odpusta iz bolnišnice. CDC je objavil študije s kliničnimi podatki o miokarditisu in perikarditisu po cepljenju s cepivom COVID-19.
Podatki iz kliničnih preskušanj cepiva Novavax COVID-19 in poregistracijskega spremljanja varnosti cepiva zunaj Združenih držav kažejo na povečano tveganje za miokarditis in perikarditis po cepljenju s cepivom Novavax.
Navodila CDC za zdravnike
CDC je v skladu s temi ugotovitvami pripravil tudi določena navodila za zdravnike:
- O vseh primerih miokarditisa in perikarditisa po cepljenju s cepivom COVID-19 poročajte v sistem poročanja o neželenih dogodkih pri cepivih (VAERS).
- Razmislite o miokarditisu in perikarditisu pri osebah z akutno bolečino v prsih, težko sapo ali palpitacijami, zlasti pri mladostnikih in mladih odraslih. Mlajši otroci, ki imajo miokarditis ali perikarditis, imajo lahko nespecifične simptome, kot so razdražljivost, bruhanje, slabo hranjenje, tahipneja (hitro dihanje) ali letargija.
- Če ugotovite te simptome, vprašajte o predhodnem cepljenju s cepivom COVID-19 ter o ustreznih vprašanjih o zdravstveni, potovalni in socialni anamnezi.
- Pri začetni oceni upoštevajte elektrokardiogram (EKG), raven troponina in vnetne označevalce, kot sta C-reaktivni protein in hitrost sedimentacije eritrocitov. Če so EKG, troponin in vnetni označevalci normalni, je malo verjetno, da gre za miokarditis ali perikarditis.
- Pri sumljivih primerih razmislite o posvetovanju s strokovnjaki kardiologi za pomoč pri oceni in zdravljenju srca. Ocena in zdravljenje se lahko razlikujeta glede na starost bolnika, klinično predstavitev, možne vzroke ali želje izvajalca v praksi.
- Za nadaljnje spremljanje bolnikov z miokarditisom se posvetujte s smernicami Ameriškega združenja za srce in Ameriškega kolegija za kardiologijo.
- Pomembno je oceniti bolnike, da se izključijo drugi možni vzroki miokarditisa in perikarditisa. Razmislite o posvetovanju s specialisti za infekcijske bolezni in/ali revmatologijo, ki vam bodo pomagali pri tej oceni.
- Če je na voljo, ocenite morebitne vzroke miokarditisa in perikarditisa, zlasti akutno bolezen COVID-19, trenutno okužbo s SARS-CoV-2 (na primer testiranje PCR) in druge virusne vzroke (na primer testiranje enterovirusov PCR in celovito testiranje respiratornih virusnih patogenov).
- Če se po odmerku cepiva COVID-19 diagnosticira miokarditis ali perikarditis, si pred dajanjem dodatnih odmerkov oglejte najnovejša navodila v razdelku COVID-19 ter miokarditis in perikarditis na spletni strani Interim Clinical Considerations for Use of COVID-19 Vaccines.
- Cepljenje proti COVID-19 je v Združenih državah Amerike priporočljivo za vse, stare 6 mesecev in več, za preprečevanje COVID-19. CDC priporoča, da ljudje sproti posodabljajo cepljenje proti COVID-19.