Na Zvezi potrošnikov Slovenije so ugotovili, da so rezultati primerjalnega testiranja balzamov za suhe in poškodovane lase zelo podobni, a so med izdelki velike razlike v ceni. Tako je zmagovalec testa eden najcenejših izdelkov, in sicer trgovske blagovne znamke.
Kot vedno so obljube proizvajalcev o učinkovitosti izdelkov preizkusili v laboratoriju, na praktičnem delu testa pa je vsak izdelek pet dni preizkušalo 30 udeleženk. Preverili so tudi prisotnost potencialno tveganih in okolju škodljivih kemikalij.
Ne glede na to, ali so lasje kratki, dolgi, ravni ali kodrasti, zahtevajo redno nego, ki vključuje umivanje, sušenje in česanje. Pomembno prispevajo k našemu videzu, zato jih pogosto izpostavljamo tudi drugim postopkom, npr. barvanju in kodranju, ki lase poškodujeta. Poleti so izpostavljeni še soncu in slani morski vodi, zato so izsušeni, brez leska, konice pa razcepljene. Takrat uporabimo balzam, ki naj bi lase povrnil v »prvotno, bleščeče stanje«.
Pramen za pramenom
Glavna naloga balzamov je, da olajšajo razčesavanje mokrih las. V laboratoriju so preizkusili, ali je to po nanosu balzama lažje in če da, v kolikšni meri. Da bi bili rezultati čim bolj podobni uporabi balzama doma, so za laboratorijski preizkus uporabili pramene pravih človeških las. Silo, ki je bila potrebna za razčesavanje opranih pramenov brez nanosa balzama in po nanosu, so izmerili s posebno napravo.
Razen enega lahko vse preizkušene izdelke pohvalijo za učinkovitost, ker so olajšali česanje v laboratorijskih pogojih. Seveda to velja v idealnih in nadzorovanih pogojih v laboratoriju, doma pa ni vedno vse idealno, zato so balzame preizkusili še »na ljudeh«.
Kaj pravijo uporabnice?
Balzame je testiralo 30 žensk, ki so imele za preizkus enega izdelka in njegovo večkratno uporabo na voljo pet dni. Prejele so jih v anonimizirani embalaži, tako da morebitna (ne)naklonjenost določeni blagovni znamki ali izdelku ni vplivala na njihove ocene. Večjih razlik med posameznimi izdelki niso zaznale, vsi so na tem delu preizkusa prejeli dobro skupno oceno. Rezultati pri razčesavanju niso bili tako bleščeči kot v laboratoriju, še vedno pa so vsem izdelkom pripisale dobro oceno, zadovoljne so bile tudi s stanjem suhih las, saj so balzamom pripisale dobre ocene za sijaj in mehkobo las.
Vpliv na okolje: proizvajalci se ne morejo pohvaliti
V okviru tega dela testa na Zvezi potrošnikov Slovenije preverijo sestavo kozmetičnih izdelkov in možnost recikliranja embalaže. Na seznamu INCI preverijo prisotnost potencialno tveganih kemikalij, kot so endokrini motilci ali parabeni, prisotnost silikonov in mikroplastike. Pogledajo tudi, iz kakšnega materiala je izdelana embalaža in ali jo je mogoče reciklirati.
Izmerili so tudi količino neporabljenega izdelka v embalaži. Pri dveh je v embalaži ostalo 17,7 oziroma 12,2 odstotka balzama. Najmanj ga je ostalo pri enem izdelku, le 1,45 odstotka.
Kemikalije pod lupo
Večinoma slabše ocene za okoljski odtis so posledica prisotnosti potencialnih alergenov in silikonov. Zadnji so pogosta sestavina šamponov, balzamov in tudi drugih izdelkov za lase, saj poskrbijo za glajenje površine las in dodajanje sijaja. O tem, ali silikoni obtežijo lase ali ne, že vrsto let potekajo vroče razprave (predvsem na spletu). Potrošniške organizacije so pred desetletji sicer preverjale, ali silikoni ostajajo na laseh, takrat tega s testi niso potrdile, zato takšnih meritev ne opravljajo več. So pa silikoni zagotovo problematični, saj se ne razgrajujejo in se nalagajo v okolju. Najdemo jih v približno polovici preizkušenih izdelkov.
Dimethicone, kemikalija, ki jo potrošniške organizacije uvrščajo med mikroplastiko, je v štirih izdelkih. Gre za zelo pogosto sestavino kozmetičnih izdelkov, poskrbela naj bi za zaščito kože, lasem dajala sijaj in omogočala lažje razčesavanje, v redkih primerih pa lahko povzroči rahlo srbenje ali pekoč občutek.
Čeprav še ni dokazov o neposrednem negativnem vplivu mikroplastike na naše zdravje in naravo, menijo, da prisotnost te skupine kemikalij v kozmetičnih izdelkih ni zaželena, zato so izdelke, ki vsebujejo mikroplastiko, kaznovali z odvzemom točk (vpliv prisotnosti mikroplastike na končno oceno je 0,5 odstotka).
Nobeden izmed izdelkov na testu ne vsebuje klasificiranih hormonskih motilcev, le dva sta brez alergenih dišav, ki jih je treba posebej označiti (seznam 24). En balzam vsebuje pogost alergen methylisothiazolinone, ki ga v kozmetiki uporabljajo kot konzervans. Zaradi visoke stopnje alergenosti je prepovedan v izdelkih, ki jih ne spiramo s kože.
Nasveti za lepe lase
- Omejite sušenje s sušilnikom za lase, poleti jih lahko posušite na zraku.
- Vsakih šest do osem tednov poskrbite za striženje las. Tako preprečite cepljenje konic.
- Uporabljajte glavnik s »širokimi« zobmi in lase nežno češite, izogibajte se vlečenju las.
- Čim pogosteje nosite spuščene lase.
- Če jih morate speti v čop, naj bo ohlapen. Tesno spenjanje (z elastiko ali lasnico) lahko povzroči lomljenje las.
- Omejite oblikovanje las s kodralnikom ali ravnalnikom.
- Za barvane ali trajno nakodrane lase uporabljajte balzam in maske za lase.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so preizkusili izdelke iz najštevilčnejše skupine balzamov: tekoče balzame za spiranje. Rezultate primerjalnega testiranja najdete tukaj. Za člane ZPS je dostop brezplačen, za druge stane 5,90 €.
PREBERITE TUDI: Test perila: 1/3 z nevarnimi kemikalijami, 1/10 z zelo skrb vzbujajočimi količinami