Sedaj pa obsežna študija, ki je bila objavljena 1. novembra 2022 v znanstveni reviji BMJ Open, kaže, da je slabo spanje povezano tudi z večjim tveganjem za razvoj glavkoma, ki je glavni vzrok slepote. V študiji je sodelovalo več kot 400.000 ljudi brez glavkoma (starih od 40 do 69 let), ki so jih spremljali 10 let.
Raziskovalci so ocenili zdravstvene kartoteke udeležencev in njihove spalne navade, o katerih so poročali sami. Pri ljudeh z nezdravimi vzorci spanja (tisti, ki so smrčali, doživljali dnevno zaspanost, imeli nespečnost, spali manj kot sedem ur na noč ali spali več kot devet ur na noč) je bila večja verjetnost, da bodo zboleli za glavkomom, kot pri ljudeh z zdravimi vzorci spanja.
Pri osebah, ki so imele nespečnost ali so spale preveč ali premalo, je bilo tveganje za glavkom največje – 13 % večje kot pri osebah brez teh težav. Kakšna je torej možna povezava?
Avtorji študije pravijo, da se očesni pritisk poveča, ko ležite in ko so vaši spalni hormoni v neskladju (kar se zgodi pri nespečnosti). To bi lahko bila verjetna razlaga tveganja za glavkom, saj je ta bolezen posledica povečanega pritiska na optične živce, ki povezujejo oči z možgani.
PREBERITE TUDI: Pomanjkanje spanja povzroči, da možgani začnejo jesti same sebe