Piranski župan Tomaž Gantar, predstavniki Mestne občine Koper, Banke Koper, Luke Koper, Splošne plovbe Piran, Istrabenza in predsednik uprave Intereurope so poslovni direktorici Splošne bolnišnice Izola Nives Rener ter Suzani Zornada Vrabec, predsednici Iniciative za mamograf, predali ček v višini 60.000 evrov. Zbrana sredstva, ki jih je v široki akciji v dveh mesecih do sedaj prispevalo blizu 2000 donatorjev, se s tem približujejo vrednosti 140.000 evrov. V decembru donacije tudi prek sms sporočil z besedo MAMOGRAF na številko 1919.
V akcijo osveščanja in zbiranja sredstev za nakup novega digitalnega mamografa za Splošno bolnišnico Izola so se s pisanjem skupnega bloga na temo raka dojke aktivno vključile članice izolske Skupine za samopomoč žensk po operaciji dojke. Gre za enega prvih tovrstnih korakov pri osveščanju javnosti v Sloveniji, ki bralcem poleg spoznavanja osebne izkušnje pri uspešnem boju z boleznijo nudi tudi možnost neposrednega stika z avtoricami.
Širokemu zbiranju sredstev za nov, digitalni rentgenski aparat za slikanje dojk so se danes pridružili tudi Mestna občina Koper, Občina Piran, Banka Koper, Luka Koper in Splošna plovba, ki so donirali po 10.000 evrov, ter Intereuropa in Istrabenz, ki sta za mamograf namenila po 5.000 evrov. Poleg finančnih sredstev so mediji slovenske Istre in Krasa, podjetja in posamezniki za uspešno izvedbo akcije podarili svoje storitve v višini, ki je do sedaj dosegla vrednost dobrih 51.000 evrov.
Zbiranje sredstev za nov digitalni mamograf se decembra odvija tudi prek sms sporočil. Od 1. decembra lahko Mobitelovi in od 13. decembra Si.mobilovi naročniki in uporabniki predplačniških paketov s poslanim sporočilom z besedo MAMOGRAF na telefonsko številko 1919 donirajo 1 evro. Decembrsko zbiranje sms donacij poteka ob pomoči koprske enote Rdečega križa Slovenije, oba mobilna operaterja se ob tem odpovedujeta vsem prihodkom iz naslova tako poslanih sms sporočil in jih za nakup mamografa donirata Rdečemu križu Slovenije.
Pri zbiranju sredstev in zgodnjem odkrivanju raka dojke, ki je bistven dejavnik stopnje preživetja, želijo pomagati članice Skupine za samopomoč žensk po operaciji dojke Neva Mavrič, Marija Drole in Janja Marsetič. V svojih blogih na spletni strani http://zamamograf.blog.siol.net/ opisujejo, kako so se soočile z diagnozo in zdravljenjem raka dojke ter kako živijo danes. Kot pravijo same, so pred ustanovitvijo skupine pogrešale prav to.
Potrebo po aktivnejšem osveščanju žensk o raku dojke in pomenu zgodnjega odkrivanja je pokazala raziskava, izvedena pred začetkom akcije prve dni oktobra, ki jo je opravila družba Linea Directa v sodelovanju s Studiem Kernel. Kar polovica žensk z obalno-kraškega območja v rizični skupini med 25. in 69. letom starosti, je namreč v raziskavi povedala, da si dojk ne pregleduje redno. Več kot polovica (57 %) jih tedaj ni vedela, da je najprimernejši dan za samopregledovanje sredi menstruacijskega cikla. Iniciativa Za mamograf zato do konca letošnjega leta vodi tako aktivnosti za zbiranje sredstev za nakup mamografa kakor tudi osveščanje javnosti.