"Sodelovanje s prvo damo so sanje vsakega modnega oblikovalca," je povedal modni oblikovalec francoskega rodu, ki je oblekel novo prvo damo ZDA Melanijo Trump za ta tako pomemben dogodek. Hervé Pierre, sicer nekdanji kreativni direktor pri modnih hišah kot so Carolina Herrera, Balmain in Oscar de la Renta, je odslej na samostojni karierni poti in vsekakor si je izbral odlično odskočno desko.
Ko je Melanija Trump stopila na oder za ples po inavguraciji v njegovi dih jemajoči beli obleki, je završalo in vsi so bili šokirani: tako zaradi njenega izvrstnega izbora obleke kot tudi zanimanja, kdo je oblikovalec, ki jo je oblekel. Še najbolj presenečen nad odzivi pa je bil sam Pierre. "Ko sem oblikoval obleko, se mi niti sanjalo ni, kakšne posledice bo to imelo," je povedal v prvem intervjuju po inavguraciji za bazaar.com.
"Moj telefon je v trenutku ponorel s prošnjami za intervjuje; klicali so me investitorji in bankirji iz Dubaja; ljudje so odpirali lažne Instagram profile z mojim imenom. Klicali so me celo z verige Target in rekli 'Tako smo veseli, da boste ustvarili kolekcijo za nas.' Jaz pa sem rekel 'Hm, nisem vedel, da jo bom.'" Menda ga je nekdo celo prepoznal na ulici, ko se je v nedeljo odpravljal v narodno galerijo. "Pozornost ni nekaj, na kar bi bil navajen."
Po njegovih besedah mu je gospa Trump pristopila s prošnjo, da bi bile njen stilist, a je v trenutku, ko je videla njegove skice kreacij, predlagala, da naj sam v sodelovanju z njo oblikuje obleko zanjo. Takrat skoraj že prva dama je v dokaj neznanem oblikovalcu prepoznala izjemen talent, ki bi ji omogočil nositi nekaj, kar ni še nihče.
Pierre je sodelovanje z Melanijo Trump opisal kot sanje modnega oblikovalca. "Spozna se na modo – bila je manekenka in delala je v oblikovalskem studiu, torej se spozna na konstrukcijo oblačil," je razložil. "Ko sem ji prinesel vzorce blaga, je takoj izbrala najbolj težko, najlepšo šest-plastno svilo iz Italije. Spozna se na materiale. Bil je zelo osnovni pogovor, ker sva imela isti besednjak."
Kar se tiče koncepta obleke, je Melanija vztrajala na preprostosti in eleganci. "Bila je zelo specifična kar se tiče izreza okoli vratu ter tem, da so vse linije paralelne," se spominja Pierre in dodaja: "Bilo je pomembno, da ne sledimo nobenemu receptu za 'obleko prve dame.'" Oblikovalec je bil tudi odločen, da bo svoje spoštovanje do individualnega sloga prve dame, pa tudi veličastnosti dogodka, izrazil skozi obleko. "Sedaj je del predsednikovanja; ni le modna ikona."
Sodelovanje pa je okrepilo tudi Pierrovo predanost delu z ženskami, kakršna je Melanija Trump, ki imajo jasno vizijo, kaj hočejo. "Kot moški, ki oblikuje za žensko, v oblačila daš svoje ideale, kar idealiziraš, a ženska te bo postavila na realna tla in rekla 'Ne dosežem vilic.'" In res: med probavanjem obleke je Melanija rekla Pierreu "Hervé, rada te imam, ampak ne morem premakniti roke, da bi držala svojega moža, ko bova plesala."
Pierre meni tudi, da je izbira Melanije pomeni modno naznanilo svetovnemu občinstvu, kaj lahko pričakujejo od nje v času, ko bo v beli hiši. "To je to, kar ona je. Njena naslednja štiri leta v beli hiši bodo, kot ta obleka, direktna, jasna, morda z enim skrbno načrtovanim detajlom," je dejal, pri čemer je imel v mislih tanek red pas, zavezan okoli njenega pasu. "Pri oblikovanju se tudi nisem hotel ozirati v preteklost, v nobeno obdobje," razlaga Pierre. "Verjamem, da je bilo nekaj modernega, kar prej še ni bilo ustvarjeno – na srečo. Linije so jasne in čiste kot rez papirja; oblina krila je tekoča, a celotna oblika je ostra in intenzivna. Zame obleka odraža njeno osebnost."
Tako je bila za Pierra pretekli petek tudi nekakšna inavguracija: takojšnji izstrel na svetovni oder, kjer je doslej desetletja ostajal skrit za priznanimi imeni modnih hiš v ZDA in Franciji: od Balmaina do Oscarja de la Rente in čisto nazadnje Caroline Herrera, kjer se je njegova 15-letna kariera kreativnega direktorja zaključila februarja lani. Tako je pod temi imeni že večkrat oblikoval z mnogo prvih dam, a Melanijina obleka je prebojna, saj je prva pod njegovi imenom. "Ko delaš v senci priznane blagovne znamke, se počutiš nekako zaščiten," je dejal. "Počutil sem se udobno na veliki ladji z imenom Balmain, de la Renta; počutil sem se varnega."
Ko so ga vprašali, kaj meni o kolegih, ki so glasno zavrnili, da bi oblekli gospo Trump, med njimi Tom Ford, Philip Lim, Marc Jacobs, in Timo Weiland, je Pierre povedal: "To je prednost te dežele: vsi smo enakopravni, nikakor pa nismo enaki. Jaz nisem politik – jaz delam obleke. Če je ljudje nočejo obleči, mislim, da je to žalostno, a sam sem bil počaščen. Ne kritiziram teh ljudi – to je njihova odločitev, in v tem je lepota demokracije."
Brez dvoma ga je torej to, da je za tako velik in pomemben dogodek oblekel prvo damo ZDA, izstrelilo med oblikovalske zvezde in bo po njegovih kreacijah izjemno povpraševanje. Bo pa verjetno šlo vzporedno z uspehom tudi obrekovanje in metanje polen pod noge, glede na to, da se je drznil razmišljati s svojo glavo in se zoperstaviti večinski srenji, ki se je brezglavo uklonila težnjam skrbno skrivane elite, ki obvladuje in nadzoruje vse, kar se dogaja v finančnem in političnem svetu, vključno z mediji. Torej dvakrat bravo, Pierre – tako za drzno odločitev kot tudi izjemno kreacijo!