Razkrivamo vam 10 najpogostejših neresnic, ki veljajo za vegetarijanski način prehrane.
Mit št. 1: iz vegetarijanske prehrane ne morete dobiti dovolj beljakovin
Verjeli ali ne, vendar meso nima monopola nad beljakovinami. Pravzaprav čisto vsa hrana – z izjemo alkohola in sladkorja . vsebuje nekaj proteinov, mnoga pa enako ali celo več kot meso. Tako npr. pol skodelice stročnic vsebuje približno enako količino beljakovin kot 30g mesa. Da telo dobi dovolj beljakovin torej ni potrebno uživati mesa, je pa v vsakem primeru – torej če ste vegetarijanec ali ne – treba poskrbeti za čim bolj raznoliko prehrano in različne vire beljakovin.
Hrana rastlinskega izbora, ki vsebuje precej beljakovin, je leča, fižol in stročnice, oreški (pri čemer ne pozabite, da vsebujejo tudi veliko maščob in zatorej kalorij).
Dodatni plus vegetarijanske prehrane? Če je zares uravnotežena in zdrava in ne temelji na ocvrtih šampinjonih, vsebuje zelo veliko vlaknin, pa tudi magnezija, kalija, karotenoidov, flavonoidov in vitaminov (priporočamo, da si priskrbite organsko pridelano sadje in zelenjavo, če in kadar je le možno).
Mit št. 2: Pri treningih boste zmogli manj
Ali ste vedeli, da je Venus Williams vegetarijanka, prav tako slovenski Peter Bukovnik, ki je prvi slovenski vegetarijanski 'body builder'? Izključitev mesa in prehrane torej ne vpliva nujno na telesne zmogljivosti in športne dosežke.
Uravnotežena in zdrava vegetarijanska prehrana bo dala pri večini enake, pri mnogih pa morda lahko celo boljše rezultate kot če bi uživali meso (na to, koliko vam ustreza tak način prehrane, lahko vpliva tudi vaša krvna skupina). Pazite le, da bo vaše telo dobilo dovolj vseh ustreznih hranil – pri vegetarijanskih je precej pogosto pomanjkanje vitamina B12, zato ga po potrebi dodajajte v obliki prehranskih dopolnil.
Mit št. 3: Vegetarijanstvo zagotavlja izgubo odvečne telesne maščobe
Niso vsi vegetarijanci vitki, niti zdravi. Tako, kot uravnotežena prehrana ni tista, ki vsebuje meso, tudi vegetarijanska prehrana ni nujno zdrava, če se meso izloči. Mnogi vegetarijanci so izločili meso, vendar živijo od testenin, cvrtja, sladkarij in procesirane hrane. Taki imajo od svoje vegetarijanske prehrane seveda bore malo, zato, če izločite meso, poskrbite, da boste uživali veliko zelenjave, stročnic in neoluščenih žitaric in izdelkov iz njih.
Mit št. 4: Vegetarijanska prehrana ni primerna za nosečniceŠe dobro, da so krofi, torte in pomfri. Nosečnost ni čas, ko bi eksperimentirali z novimi prehranjevalnimi režimi, a če se nosečnica že dlje časa prehranjuje vegetarijanski in je njena prehrana sicer zdrava in uravnotežena (glej prejšnjo točko), ni nobenega razloga, da ne bi nadaljevala s takim načinom prehranjevanja. Poleg tega lahko taka prehrana zmanjša nevarnost, da bi se preveč zredile, dobile nosečniški diabetes in povišan krvni tlak. Mit št. 5: Vegetarijanska prehrana je dragaPrav zagotovo je kakovostna, organsko pridelana zelenjava draga, vendar meso je eno izmed najbolj dragih izmed vse hrane, zato lahko na vegetarijanski dieti celo privarčujete, še zlasti, če si hrano večinoma pripravljate sami. |
Mit št. 6: Zgolj vse ali nič
Zmanjšanje količine zaužitega mesa lahko zmanjša nevarnost za nastanek rakavih obolenj, diabetesa in bolezni srca in ožilja. V raziskavi, opravljeni leta 2009, so ugotovili, da če bi ženske pojedle le 9 gramov mesa na 1000 kalorij, bi jih 21 odstotkov manj umrlo zaradi bolezni srca. Četudi se odločite za vegetarijansko prehrano, ne bo nič narobe, če si boste nekajkrat letno privoščili kakšen košček mesa – vaše zdravje bo v vsakem primeru pridobilo od siceršnje vegetarijanske prehrane.
Mit št. 7: Non stop boste lačni
Če ste na brezmesni dieti lačni, delate nekaj narobe (ali, kot že omenjeno, vam tak način prehrane morda ne ustreza). Morda ne dobite dovolj maščob, morda ne dobite dovolj vlaknin. Maščobe možganom sporočijo občutek sitosti, zato pazite, da zaužijete dovolj zdravih maščob (olivno, konopljino, laneno … olje, oreščki). Poleg tega se maščobe in beljakovine počasneje presnavljajo in dlje časa dajejo občutek sitosti.
Vlaknine pa prav tako dajejo občutek sitosti v želodcu in stabilizirajo količino glukoze v krvi, zato pazite, da zaužijete dovolj beljakovin.
Mit št. 8: Morali boste jesti nadomestke mesa
Tako imenovani nadomestki mesa so žal pogosto polni soli, konzervansov in aditivov, zato se jim raje izognite ali pred nakupom temeljito preverite sestavo in vse E-je. Veliko bolj zdravo je jesti pravo, nepredelano hrano; zelenjavo, oreške, polnozrnate izdelke in stročnice.
Mit. Št. 9: Imeli boste manj energije
Pravzaprav ima večina ljudi, ki se prehranjuje nezdravo manj energije. Smo to, kar jemo in polnovredna prehrana je tista, ki vam bo dala energijo. Če vam energija pade, potem verjetno ne dobite dovolj vitaminov ali ste zaužili premalo kalorij.
Mit št. 10: Vaša prehrana bo enolična
Prehrana brez mesa še zdaleč ne pomeni enolične, puste prehrane. Ravno nasprotno – mnogi so se potem, ko so se odločili za vegetarijansko prehrano, malce bolj lotili raziskovanja in pripravljanja novih jedi in začeli na novo uživati v hrani in novih okusih.