70 odstotkov vseh kandidatov na trgu dela ga že aktivno uporablja. V vsakem trenutku imate na internetu na voljo več sto objavljenih aktualnih zaposlitev, nekatera podjetja kadrujejo ali sprejemajo prijave na oglase izključno prek interneta. Prijavljanje na dela prek interneta je lahko za marsikaterega iskalca dela neproduktivno početje, ker pri tem vedno znova ponavlja ene in iste napake oz. ne zna ustrezno uporabiti spletnih orodij e-zaposlovanja. Vajeni smo, da je uporaba interneta preprosta, nekaj klikov in opravimo, kar smo želeli. Iz tega verjetno navada, da najdemo zaposlitveni oglas, ki nas zanima, nanj preprosto kliknemo, hitro vnesemo zahtevane podatke/dokumente in s tem je naše delo končano, nato le še čakamo na odgovor delodajalca. Na žalost elektronsko iskanje dela ni tako preprosto, treba je razumeti, kako deluje in kako ga učinkovito uporabljati. Kaj … |
… je e-prijava na delovno mesto? Prijava na spletni zaposlitveni oglas, ki jo opravite tako, da v internetni obrazec vpišete podatke vašega življenjepisa in ga shranite v bazo življenjepisov zaposlitvenega portala.
Kako deluje iskanje zaposlitve prek interneta?
1. E-kadrovanje s strani delodajalca
Podjetje objavi svoj zaposlitveni oglas in izbere način prijave. Izbere eno izmed naslednjih oblik sprejemanja vaših prijav: prek e-pošte na e-naslov kadrovika, prek navadne pošte ali elektronsko obliko prijave. Slednjo podjetja najpogosteje izberejo, ker jim olajša proces selekcije in komuniciranja s prijavljenimi kandidati.
Zaposlitveni oglas je objavljen na zaposlitvenem portalu, informacija o oglasu je poslana na e-naslove kandidatov, ki imajo nastavljeno storitev e-obveščanja in ustrezajo osnovnim zahtevam oglasa.
2. E-kadrovanje s strani iskalca dela
Zaposlitveni oglas najdete med brskanjem po zaposlitvenem portalu. Če ustrezate njegovim zahtevam, se lahko nanj prijavite prek e-pošte ali navadne pošte, navadno pa podjetja zahtevajo elektronsko obliko prijave. To lahko izvedete, če ste v zaposlitveni portal že oddali (vpisali) svoj življenjepis. Vpis od vas zahteva 30 do 60 minut časa, sledite navodilom vpisnega obrazca.
Ko opravite elektronsko prijavo, slednjo prejme ustrezna oseba v podjetju, na katerega oglas ste se prijavili. Ta si ogleda vaš vneseni življenjepis in spremno pismo, ki ste ga napisali ob prijavi na oglas.
Pet najpogostejših napak spletnega iskanja zaposlitve
1. Iskalec spletnemu zaposlitvenemu oglasu ne daje enake vrednosti kot drugim oblikam oglasov (npr. časopisnim).
Podjetje je zaposlitveni oglas na spletu objavilo (in zelo verjetno zanj plačalo), ker išče sodelavca. Uporabilo je časopisom alternativni medij oglaševanja, kar pa ne pomeni, da nanj ne pričakuje kakovostnih prijav.
2. Površno vnesen življenjepis
Iskalci pogosto spletni življenjepis izpolnijo v nekaj minutah in se hitro zadovoljijo s končnim izdelkom. Ti življenjepisi imajo pogosto slovnične napake, so skopi s predstavitvijo kandidata in površno pripravljeni. Kaj delodajalci sovražijo pri spletnih prijavah na njihove oglase? Nepopolne spletne življenjepise, ki ne povedo veliko o kandidatu. Pravopisne napake. Kandidate, ki se prijavljajo na oglase, katerih zahtevam ne ustrezajo. Prijave, za katere je očitno, da so bile pripravljene za drugega delodajalca, ali so preveč splošne.
3. E-prijava ne vsebuje spremnega pisma
Delodajalec obravnava spletno prijavo enako kot tiskano prijavo. Pričakuje, da bo v njej našel informativen življenjepis in pozorno pripravljeno spremno pismo. Brez ustrezne osebne note v prijavo oz. spremnim pismom si iskalec zagotovo ne dela usluge.
4. Iskalec uporablja en univerzalen življenjepis in to več let
Če bi, recimo, želeli delati kot tržnik ali v oddelku podpore strankam, potrebujete dva življenjepisa; vsak je pripravljen tako, da ustreza zahtevam posameznega delovnega mesta. Ko opravljate e-prijavo na oglas, izberete življenjepis, ki najbolj ustreza razpisanemu delovnemu mestu.
5. Zaposlitvena prijava ni personalizirana
Da lahko pripravite prijavo, ki bo delodajalcu zanimiva, morate vedeti, s čim se podjetje ukvarja in kaj pričakuje od novega sodelavca na objavljenem delovnem mestu, zato morate pred tem narediti raziskavo o tem.
Kombinirajte e-prijave s papirnimi prijavami. Kadar ste prepričani, da zaposlitvenemu oglasu ustrezate, poleg zahtevane e-prijave pošljite še tiskano prijavo na naslov delodajalca. Elektronske oblike življenjepisov so namreč zelo monotone in delodajalci imajo pogosto problem ločevanja med ustreznimi kandidati. S tiskano prijavo boste delodajalca spomnili nase in si lažje izborili intervju.