Če vam je zdrava prehrana pomembna, ste pred piknikom verjetno nekoliko pod stresom, saj veste, da se bo miza pred vami šibila pod goro nič kaj zdrave hrane. Kljub temu vam obiska na pikniku ni treba odpovedati ali se stresirati, saj boste zagotovo lahko našli zdrave alternative.
Zelenjava
V poletnem času uspeva veliko zelenjave, ki jo skoraj vedno postrežejo tudi na piknikih. Namesto nezdrave krompirjeve solate si privoščite svež paradižnik, zeleno solato, kumare, paradižnik, korenček in drugo zelenjavo.
Na žaru pa lahko popečete bučke, jajčevce, paprika, brokoli in in še marsikaj drugega, kar vas bo nasitilo na zdrav način.
Začimbe in zelišča
Svojo najljubšo zelenjavo in solato lahko popestrite z različnimi začimbami, tako suhimi kot svežimi. Med svežimi so najbolj priljubljene bazilika, origano, drobnjak in petešilj, ki bodo dali piko na i osvežilni poletni solati. Če imate radi pekoče, lahko solato popestrite tudi z drobno nasekljanim čilijem, meso pa s čilijem v prahu ali poprom.
Tudi ostalo zelenjavo in meso za žar lahko, za razliko od ponavadi, začinite s kakšnimi bolj eksotičnimi začimbami, kot so curry, kurkuma, cardamom in druge. Vse je prepuščeno vaši domišljiji.
algrantsblog.wordpress.com
Polivke
Solatne polivke so pogosto zelo kalorične in polne nezdravih maščob, odvečnim kalorijam pa se lahko izognete tako, da se odrečete prelivu iz majoneze in ga nadomestite z jogurtovim; lahko pa tudi izberete zdrave maščobe, na primer olivno olje. Polenta solata je lahko zelo osvežilna, če namesto težkih prelivov uporabite samo limonin sok in sol.
Meso
Če je organizacija piknika v vaši domeni, lahko namesto že začinjenega mesa kupite nezačinjeno in ga začinite sami, kar pomeni, da lahko dodate manj maščob, predvsem pa to, da izberete zdrave maščobe. V primeru, da meso pripravljajo drugi, pa lahko namesto čevapčičev in pleskavic izberete ražnjiče ali zrezke iz belega mesa, ali kakšno drugo manj mastno meso.
Namesto mesa lahko na žaru popečete tofu, sejtan, ali pa domač organski sir, ki je primeren za žar.
thezest.wordpress.com
Prigrizki
Nezdravi prigrizki so zelo mamljivi, zato je dobro da predhodno pripravite zdrave alternative. Doma lahko spečete polnozrnate tortilje in pripravite pomako iz svežega paradižnika in zelišč in začimb. Spečete lahko tudi ohrotov čips – liste ohrovta operite in začinite (priporočamo himalajsko sol), malo pokapajte z ekstra deviškim olivnim oljem, nato pa 20 minut pecite v pečici pri 275 stopinjah, najprej na eni strani, po malo več kot desetih minutah pa liste obnite.
Za prigrizek lahko izberete tudi svežo zelenjavo – korenček, papriko in podobno zelenjavo narezite na približno centimeter široke trakove, ter postavite v kozarce, zraven pa lahko ponudite jogurtovo ali kakšno drugo nizkokalorično pomako.
telegraph.co.uk
Sladica
Namesto torte, pite ali česa podobnega, za sladico izberite sadje, ki ga lahko napikate na bodala, podobno kot ražnjiče, in spečete na žaru. Poleti prija osvežilno sadje, kot sta lubenica in melona, iz slednje lahko sami pripravite tudi okusen sladoled, brez nepotrebnega sladkorja in ostalih dodatkov, ki so v kupljenem sladoledu.
wellsphere.com
Pijača
Izogibajte se sokovom, saj le-ti vsebujejo veliko strupenega sladkorja in s tem seveda tudi kalorij. Namesto tega spijte veliko vode, ali pa sami pripravite limonado. Izogibajte se tudi alkoholu, ki ima veliko kalorij, poleg tega pa povzroča dehidracijo, kar je v vročih poletnih dneh lahko zelo nevarno.
Pazite pri količinah!
Karkoli že boste jedli, pazite še, da ne boste pojedli preveč. Na piknikih je ponavadi hrana ves čas na razpolago, zato pogosto pojemo veliko preveč, saj pretirana 'napokanost' pomeni slabo počutje za vsaj nekaj ur. Bodite zmerni in poslušajte svoje telo, ki vam bo povedalo, kdaj je dovolj.
Gibanje
Nikar ne pozabite, da lahko piknik popestrite z različnimi športnimi igrami.
Kakšno hrano pa vi strežete na piknikih?
Vir naslovne fotografije: sheknows.com