Ali ste vedeli, da lahko ima večina nosečnic spolne odnose s svojim partnerjem vse dokler jim ne odteče voda in se ne začnejo popadki? Edina izjema so rizične nosečnosti, kjer je ključno mnenje zdravnika.
Mnoge nosečnice zmotno mislijo, da bodo s spolnim odnosom škodovale plodu, a je le-ta dobro zaščiten z ovoji v katerih leži v maternici, obdaja ga amniotska tekočina, ki blaži tresljaje, močne sunkovite gibe ter gibanje matere, zato se lahko ženske tudi med nosečnostjo brezskrbno predajajo spolnim radostim, saj moški spolni organ v nobenem primeru ne more priti v neposredni stik s plodom.
V prvem tromesečju nosečnosti naj bi ženska imela najnižji libido, v drugem tromesečju, ko slabost in bruhanje izgineta, pa spolna sla spet naraste, orgazmi pa postanejo intenzivnejši in pogostejši. V zadnjem tromesečju, z izjemno zadnjih nekaj tednov pred porodom, seks načeloma ni prepovedan ali odsvetovan, pozorni morate biti le, da izbirate položaje, pri katerih ne izvajate pritiska direktno na trebuh.
Seks med nosečnostjo ima pozitiven vpliv na zvezo, tako iz psihičnega kot tudi fizičnega vidika. S fizičnega še posebej zato, ker boste z njim okrepili mišice medeničnega dna, ki bodo tako bolje pripravljene na porod. S psihičnega vidika pa je seks ugoden zato, ker se bosta intimnost in navezanost med partnerjema še povečala, poleg tega pa bosta oba partnerja tudi veliko bolj sproščena.
purenaturalmom.com
Kaj pravijo izkušnje nosečnic?
Veliko nosečnic pravi, da je seks med nosečnostjo drugačen kot prej in da so tudi občutki med spolnim odnosom drugačni. Zaradi povečane prekrvavitve med nosečnostjo je tudi vagina bolj prekrvavljena, kar med seksom povzroča še dodatno ugodje. Poleg tega je med nosečnostjo tudi vagina bolj vlažna.
Po drugi strani pa nekatere ženske pravijo, da so med nosečnostjo izgubile željo po spolnosti. Nekaterim se zaradi povečane prekrvavitve zdi, da jim njihove rahlo otečene genitalije dajejo neprijeten občutek teže. Nekatere imajo trebušne krče med ali takoj po spolnem odnosu. Zaradi različnih nosečniških tegob, kot so slabost, boleče dojke, utrujenost in muhasta čustvena stanja, nekatere nosečnice popolnoma izgubijo željo po spolnosti. Večinoma se poželenje vsaj delno povrne po prvih treh mesecih nosečnosti, ko se najhujše težave umirijo. Proti koncu nosečnosti pa spolno poželenje spet pade zaradi skrbi pred porodom in prihodom novega družinskega člana. Poleg tega se mnoge nosečnice zaradi povečane telesne teže in velikega trebuha ne počutijo preveč privlačne.
Če se partnerja ne moreta sporazumeti glede spolnega življenja, pa je pomembno, da na fizično bližino ne pozabita. Stik lahko ohranjata preko poljubljanja, ljubkovanja in objemanja. Vse to bo, med drugim, ustvarilo prijetno in ljubezni polno ozračje za novega prihajajočega malčka, v katerem se bo počutil veliko bolje kot v napetem okolju.
Težave po spolnem odnosu
Kljub vsemu obstajajo določeni dejavniki tveganja. Pogostost spolnih odnosov naj zmanjšajo pari, pri katerih so imele ženske v preteklosti izkušnje s splavi, prezgodnim porodom ali so bile izpostavljene povečanemu tveganju za prezgodnji porod kot je na primer prekomerno razširjen maternični vrat. Pogost seks prav tako ni primeren za ženske, ki so utrpele nepojasnjene vaginalne krvavitve, izgubo amniotske tekočine ali placento previo oziroma predležečo posteljico. Spolnosti pa naj se v zadnjih šestih tednih nosečnosti izogibajo tudi matere, ki v svojem trebuhu nosijo dva ali več otrok.
Če po spolnem odnosu čutite hude bolečine, ki ne pojenjajo, pokličite zdravnika. Takoj poiščite zdravniško pomoč, če po spolnem odnosu krvavite. V vsakem primeru se glede spolnosti v nosečnosti najprej pogovorite z zdravnikom.
Kaj čuti plod?
Zarodek in plod sta v maternici dobro zaščitena pred zunanjim dogajanjem. Ob spolnem odnosu plod verjetno čuti nežno zibanje, ki mu je domače, saj ga čuti tudi, kadar hodite. Zanj je to zibanje prijetno. Čuti verjetno tudi maternične krče med orgazmom, toda ti krči zanj verjetno niso zelo pomembni. Za primerjavo – ob začetku rojevanja se prične maternica krčiti v precej močnejših krčih, ki jim pravimo porodni popadki, toda še za tiste strokovnjaki menijo, da jih plod na začetku rojevanja občuti le kot nežno masažo. Ne more pa imeti vedenja o tem, kar se dogaja in kdaj kasneje se tega ne bo spominjal. Res pa je, da se tudi plod odziva na vaše aktivnosti. Med spolnim aktom se bodo njegovi gibi upočasnili, po orgazmu pa bodo hitrejši, plod prične brcati, njegovo srce pa hitreje utripati. Razlog je v njegovi reakciji na hormonske in maternične aktivnosti, ki jih sproži orgazem.
Za resnično zadovoljujočo spolnosti v nosečnosti pa največ prispeva pozitivna samopodoba pričakujoče mamice in to, da jo njen partner sprejema, takšno kot je. Le tako se nosečnica lahko popolnoma sprosti in ob razumevajočem in ljubečem partnerju premaga vse strahove. Kadar je partnerski odnos ljubeč in vzajemen in je nosečnica zdrava, je spolnost tako v nosečnosti kot izven nosečnosti potrebna čustvena in telesna komponenta življenja. Ne pozabite nase, po porodu bodo partnerske vezi drugačne, vendar zelo pomembne, navezanost in povezanost sta osnovi za srečno, zdravo družino.