Po besedah Maje Murko, direktorice področja Iskanje in selekcija pri mednarodnem podjetju Adecco, so pasti, ki jih prinašajo ljubezenska razmerja na delovnem mestu, predvsem naslednje:



  • mešanje osebnega in poslovnega življenja – prenašanje osebnih zadev na delovno mesto;

  • favoriziranje svojega partnerja – posebno če eden od partnerjev zaseda v podjetju  pomembnejše delovno mesto, če ima dostop do nekaterih podatkov in če daje prednost svojemu partnerju pri urejanju poslovnih zadev;

  • če se ljubezensko razmerje razvije med podrejenim in nadrejenim, lahko to privede do nehotenega favoriziranja podrejene osebe in slabše kritičnosti do podrejene osebe, s tem pa povzroča nezadovoljstvo med drugimi zaposlenimi;

  • če se ljubezensko razmerje razdre, lahko pripelje do slabe volje med partnerjema, kar lahko posledično slabo vpliva na druge sodelavce v podjetju, ki so priča poslabšanim odnosom.
    – Razkrivanje tajnih poslovnih podatkov med partnerjema – na primer finančnih podatkov ali podatkov o plačah …;

  • konflikt interesov – komu dati prednost pri napredovanju, pri pošiljanju na izobraževanja, pri podajanju določenih informacij …


Nasveti: držite se pravil


Če pride do razmerja med sodelavcema, naj se držita naslednjih pravil:



  • kolikor se le da, skrivajta razmerje;

  • ko vidita, da lahko nastane kaj več, povejta sodelavcem;

  • s partnerjem se držita strogih pravil glede komuniciranja in druženja na delovnem mestu;

  • sodelavcem ne dajejta povoda za opravljanje;

  • izogibajte se razmerjem z nadrejenimi.


Mnenja


Maja Murko, nekdanja direktorica področja Iskanje in selekcija pri mednarodnem podjetju Adecco:
“Slovenski menedžerji se problematiki ljubezenskih razmerij na delovnem mestu ne posvečajo veliko, vsaj dokler ne pride do večjih težav ali zapletov. Načeloma se vsi strinjajo, da so ljubezenska razmerja stvar posameznika, dokler taka zveza ne vpliva negativno na delovne procese, okolje in klimo v podjetjih. Nekatera večja podjetja imajo že izoblikovane kodekse poslovnega obnašanja, vendar slednji v nobenem primeru ne prepovedujejo ljubezenskih razmerij med zaposlenimi. Največkrat svetujejo in priporočajo, naj se zaposleni obnašajo zrelo in urejajo svoje privatne zadeve izven delovnega okolja, ter poudarjajo, da predstavlja poseben problem razmerje med nadrejenimi in neposredno podrejenimi. Seveda so ljubezenska razmerja na delovnem mestu stvar posameznika, a se mora vsak kot zrela in odrasla oseba zavedati odgovornosti, ki jo kot zaposleni nosi v neki delovni organizaciji ter kritično razmisliti o vplivih te zveze na druge zaposlene.”

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj