Gotovo poznate vsaj eno žensko, ki vam je zaupala, da ji je med krohotom ušla kapljica urina. Ali pa se je stara teta potožila, da ne pride več do stranišča, ne da bi prej nehote kaj potočila.
Z drugimi besedami – govorimo o urinski inkontinenci (UI), ki ne izbira žensk po starosti (čeprav je bolj prisotna v času menopavze), barvi las ali izobrazbi. Po vsem svetu trpi za inkontinenco ena od štirih žensk v postmenopavzalnem obdobju in ena od dveh nosečnic v zadnji tretjini obdobja nosečnosti. Na žalost je še vedno to področje polno tabujev, slabo informirano in ženske s tovrstnimi težavami redko poiščejo pomoč v začetni fazi, ko je potrebno le začeti z aktivacijo mišic medeničnega dna in na operativni poseg sploh ni potrebno pomisliti. Še preveč pa se pojavlja miselnost, da je inkontinenca normalen pojav po porodu ali v starosti, kar pa še zdaleč ni res.
Kaj je urinska inkontinenca?
Najprej si poglejmo, kaj sploh UI je. Gre za nehoteno uhajanje urina, ki ga delimo na stresno UI: oslabljen zaporni mehanizem vratu sečnega mehurja ob skoku, doskoku, kihanju, kašljanju … (ženska spusti nekaj urina skozi sečnico) in urgentno UI, pri kateri ženske po predhodni želji po uriniranju, umivanju rok ali poslušanju tekoče vode urina ne morejo zadržati do stranišča. Pogosta je tudi UI, za katero rečemo, da je mešana in vsebuje težave ene in druge inkontinence.
Četudi tovrstnih težav nimate in ste v cvetu mladosti, ne pozabite, da so močne mišice medeničnega dna dota za starost. So kot podstavek za naše notranje organe in so veliko časa na udaru. Tako podpirajo organe male medenice in trebušne votline, prispevajo k povečanju pritiska v trebušni votlini, zagotavljajo podporo danki med odvajanjem blata, krepijo zapiralni mehanizem sečnice med povečanjem pritiska v trebušni votlini in prispevajo k stabilnosti hrbtenice in medeničnega obroča. Prav tako pa ne smemo pozabiti, da imajo pomembno vlogo pri spolnem doživljanju ženske, kar nikakor ni zanemarljivo.
Morebitni vzroki za nastanek UI:
- ženske v času menopavze zaradi spremembe na nivoju hormonov;
- nosečnice zaradi pritiska plodu na mišice in hormonalnih sprememb;
- prerezan presredek med porodom (epiziotomija);
- profesionalne športnice zaradi fizičnih naporov (predvsem gimnastičarke zaradi doskokov);
- splošna slaba zmogljivost mišic;
- drugo: nevrološke težave, kronično kašljanje, debelost …
Kdo je bil doktor Arnold Kegel?
Arnold Kegel je živel v prejšnjem stoletju in je delal kot ginekolog. Tem mišicam je posvetil več pozornosti in objavil razlago, kako z učenjem vaj za krepitev mišic medeničnega dna okrepimo mišico zapiralko sečnega mehurja. Ni pa bil edini, ki je dal tem mišicam velik pomen, pač pa najdemo zapise že v vzhodnoazijski kulturi, ki opisuje aktivacijo vaj predvsem zaradi izboljšanja občutenja pri spolnih odnosih. Tako so krepitev mišic medeničnega dna poimenovali kar po dr. Keglu in jih poznamo tudi pod izrazom Keglove vaje.
Aktivacija mišic medeničnega dna ali Keglove vaje
Najbolje, da se pri prvih poizkusih usedete na stol v mirnem prostoru in daste obe dlani pod zadnjico, da se izognete stiskanju nepravilnih mišic. Zadnjične in stegenske mišice ne sodelujejo. Nato stisnemo mišice medeničnega dna, kot bi želele zadržati urin; stiskamo jih postopoma. Glede samega stiska lahko imate občutek, da mišice dvigujete kot dvigalo. Nato zadržite, kolikor vam dopušča moč, vendar to po navadi ne presega 5 sekund. Če do sedaj teh vaj niste redno izvajale, je rezultat veliko nižji. Ponovimo do 10 krat. To vajo delamo ob urgentni UI. Za stresno UI pa boste mišice naenkrat maksimalno stisnile in popustile. Te kratke in močne stiske izvajajte do 15 krat. Sicer pa je na začetku zaželeno, da vse skupaj izvedete v manjših ponovitvah, ki jih sčasoma povečate. Med izvajanjem vaj morate normalno dihati, nikakor ne zadrževati diha med posameznimi stiski mišic.
Če niste prepričane, da stiskate prave mišice, lahko:
- vzamete ogledalo in ob stisku vidite spremembo okrog spolovila in anusa;
- lahko čutite ob vstavljenem prstu (kot npr. tampon);
- poiščete pripomočke za tovrstno učenje v specializiranih trgovinah z medicinskimi pripomočki;
- povprašate o tem vašega izbranega ginekologa, ki vam je lahko v veliko pomoč, ali fizioterapevtko, ki se ukvarja z ginekološko-porodniško tematiko.
Predvsem pa se zavedajte, da je za te mišice potrebno skrbeti kot za zobe. In če pozabljate na vaje, si na kopalniško ogledalo obesite razpoznaven znak, ki vas bo na te tudi spominjal. V primeru, da ima tak problem vaša mama, teta ali babica, ji vaje razložite in vložki za preprečitev mokrenja ne bodo več potrebni. V začetni fazi si za izvajanje vaj najdite miren prostor, kjer vas ne bodo motili drugi člani družine. Nato so moteči dejavniki manj pomembni. Pomembno je, da bo vadba redna.
Ne pozabite, da niso pomembni le lep in ploski trebuh, nova frizura ali šminka, pač pa tudi tisto, česar ni mogoče videti na zunaj, ima pa veliko vlogo v vsakdanjem življenju. Gotovo pa je, da nihče ne želi biti pri svojih zrelih ali celo mladih letih v plenicah.