… začutite, kako vam nastajajo žulji. Začutite mokre madeže pod pazduho. Tisoč in ena misel vam roji po glavi, ko hitite na pomemben zaposlitveni intervju. In le kaj se nam, ko smo tako pod stresom, še posebej rado pripeti? Postavimo neprimerno vprašanje ali izustimo stavek, s katerim si takoj zapremo vrata. Preberite si, katerih je 9 stvari, ki jih ne smete vprašati oz. izreči na zaposlitvenem intervjuju.
“Oprostite, da zamujam …”
Čeprav to pomeni, da boste prišli pol ure prezgodaj, si dajte več kot dovolj časa. Zamuda še preden ste izbrani ali začeli z delom je praktično največji zaposlitveni greh.
“Kako je z dopusti?”
To vprašanje zveni kot “Grem lahko na dopust še preden dobim službo?” Zaposlovalci iščejo ljudi, ki si želijo delati in nekaj doprinesti podjetju in omenjanje dopusta pred vsem ostalim je zanje lahko znak za alarm.
“Katero je naslednje delovno mesto za temle v primeru napredovanja?”
Če iščejo asistenta, ne sprašujte, kdaj boste lahko napredovali za drugo delovno mesto, npr. strokovnega sodelavca, temveč se raje temeljito potrudite za razpisano delovno mesto, če ga želite dobiti. Če iščejo asistenta, to pomeni, da potrebujejo asistenta. Ko boste službo imeli in nekaj časa delali pa se pozanimajte za napredovanje.
“S prejšnjimi sodelavci (ali šefom) se nisem najbolje razumel/a.”
Četudi je to morda res, raje zadržite zase. Zaposlovalci si želijo kolegialne in prijazne zaposlene, ki med seboj dobro shajajo in se posvečajo delu, ne medsebojnim nesoglasjem.
“Kaj pa delate tukaj, s čim se ukvarjate?”
Huh … resno? Drugi največji greh poleg zamujanja. Prijavljate se na delovno mesto v podjetje, ki ne veste s čim se sploh ukvarja? Potrudite se in raziščite podjetje: spletno stran; morebitne članke; LinkedIn profile … Preberite vse, kar najdete in bodite pripravljeni pokazati svoje znanje.
“Nimam več vprašanj.”
Delodajalci iščejo zaposlene, ki jih dejansko zanima delo, delovno mesto, podjetje … Bodite iskreni in postavljajte vprašanja o vsem, kar vas zanima ali vam morda ni jasno.
“Uf, zadnje podjetje, kjer sem delal/a …”
Ne glede na to, kako slaba je bila vaša zadnja zaposlitev ali delovno okolje – nikoli, nikoli in še enkrat nikoli ne govorite slabo o preteklih delovnih mestih, zaposlitvah, sodelavcih, sploh pa nadrejenih. Ohranjajte ton med nevtralnim in pozitivnim in se osredotočite na to, kaj ste od tam dobrega odnesli oz. se naučili.
“Delal/a bom karkoli.”
Večina delodajalcev išče ljudi, ki so zares motivirani in navdušeni za razpisano delovno mesto. Čeprav morda menite, da ta stavek zveni pozitivno, deluje le, da ne veste, kaj si sploh želite početi in v čem ste dobri. Raje naštejte čim več dobrih razlogov, zakaj ste idealni za razpisano delovno mesto.
“Eeem, ne vem.”
Ne glede na to, kako se pripravite na zaposlitveni intervju, še vedno se vam lahko zgodi, da odgovora na določeno vprašanje ne veste ali vas ujamejo nepripravljenega. V tem primeru nikar ne butnite ven 'Ne vem,' temveč si pridobite čas na dva načina: začnite počasi odgovarjati 'Hm, to je dobro vprašanje. Pravzaprav, če dobro pomislim …' Če vam še vedno ne gre, prosite za kozarec vode ali preprosto povejte, da potrebujete minuto za premislek.