… uspešno in da bomo zares dosegli zastavljene cilje. Teh pravil je zelo veliko, nekatera so bolj pomembna, druga manj, zato smo vam pripravili seznam sedmih največjih napak, ki jih prav zares ne smete zagrešiti, če želite rezultate.

Napaka št. 1: ukinitev vse najljubše hrane

Težko se je držati diete oz. določenega načina prehranjevanja, če se nikoli ne smemo razvajati s svojimi najljubšimi jedmi. Ne le, da bomo kaj hitro obupali, temveč bodo te jedi v smislu 'prepovedanega sadeža' postale še bolj mamljive. Če smo si jih prej npr. zaželeli dvakrat na mesec, nam bodo zdaj neprestano plesale pred očmi in posledica je lahko, da bomo po njih posegali še pogosteje in hujšanje bo šlo po gobe, ali pa bomo celoten čas hujšanja popolnoma neznosno sitni in nevzdržni za prenašanje.

Zato si vsake toliko le privoščite najljubšo hrano, ob tem pa upoštevajte tri pravila:

  1. Če je le možno, izberite bolj zdravo različico (npr. če je naša najljubša pregreha pica, nadomestimo testo s polnozrnatim pirinim, sir z manj mastnim in ga naložimo manj).
  2. Naj bo količina manjša.
  3. Ko se pregrešite, lahko ublažite posledice z zaužitjem katerega izmed preverjenih prehranskih dopolnil za pomoč pri hujšanju.

Napaka št. 2: ukinitev celotnih kategorij hrane

Beljakovine, ogljikovi hidrati in maščobe se imenujejo makro hranila z razlogom: vaše telo jih potrebuje vse in v zadostnih količinah za svoje optimalno delovanje. Dieta, ki zahteva izločitev popolnoma vse hrane iz določene kategorije, je nesmiselna in nezdrava, prej kot v želene rezultate pa bo vodila v zdravstvene težave. tako je npr. preplah pred maščobami v 90-ih letih prejšnjega stoletja privedel do ukinitve maščob v mnogih izdelkih, ki so jih nadomestili sladkor in ostali enostavni ogljikovi hidrati in rezultat je še hitrejše in intenzivnejše pridobivanje odvečne telesne maščobe, ki je v ZDA v zadnjih desetletjih dosegla enormne razsežnosti.

Napaka št. 3: prevelika pričakovanja

To je eden izmed najpogostejših razlogov, da ljudje prehitro obupajo, ko se lotijo hujšanja; pričakovanje prehitrih in prevelikih rezultatov. Le dolgotrajno, zdravo hujšanje vodi v trajne rezultate in pravi uspeh, zato se ga lotite premišljeno in si dajte dovolj časa. Zdravo hujšanje je pol do največ 1 kg na teden, ob tem pa je treba vedeti tudi, da več kg maščobe imamo za izgubiti, hitreje gre in zadnjih kilogramov se znebimo najtežje.

Če boste pričakovali, da boste v enem mesecu izgubili 10 kg in da vam bodo prav tri konfekcijske številke manjša oblačila, boste zelo razočarani, posledično boste obupali nikoli dosegli želene telesne teže, odstotka telesne maščobe in postave.

Napaka št. 4: preskakovanje obrokov

Preskakovanje obrokov se morda marsikomu zdi priročen način za zaužitje manj kalorij na dan, a žal lahko vodi v nadaljnje rejenje. Namreč, če ne jemo zajtrka ali kosila, boste nevede in nehote kompenzirali pri večerji, saj bo telo imelo občutek, da si zasluži dodatne kalorije, ki jih ni dobilo tekom dneva. Jejte vsakič, ko ste lačni, pri tem pa pazite, da lakote ne zamenjujete za žejo, kar se dandanes pogosto dogaja, ter da so obroki in prigrizki zdravi, majhni in ne preveč kalorični.

Napaka št. 5: premalo zaužite hrane

Če bi radi hitro shujšali, vas morda mika, da bi zaužili izjemno malo kalorij – a pazite! Diete, ki temeljijo na premalo kalorijah, lahko ne nudijo vsega, kar telo potrebuje, poleg tega se telo navadi pomanjkanja in ko boste začeli ponovno jesti normalno, se lahko kaj hitro pripeti, da se boste začeli rediti, saj boste vse dodatne kalorije shranili v maščobne obloge za naslednje obdobje stradanja. Telesa ne moremo prevarati.

Napaka št. 6: uživanje hrane ker tako veleva prehranjevalni načrt

Po drugi strani pa se tudi zadanega prehranjevalnega načrta ne držite 'kot pijanec plota'. Če niste lačni, izpustite malico ali prigrizek in za predviden obrok pojejte manj. Načeloma velja, da je treba jesti vsake 3 ure, a če niste lačni, se nikar ne silite – le prestavite za toliko časa, dokler ne boste dejansko lačni.

Napaka št. 7: nikar ne mislite, da gibanje oprosti vse prehranske pregrehe

Gibanje in urejena, zdrava prehrana hodita z roko v roki in vodita v zagotovljene in trajne rezultate pri hujšanju, ohranjanju zdravega deleža telesne maščobe, zdravja, energije in vitalnosti. Zato nikar ne mislite, da boste ob uvedbi gibanja lahko jedli karkoli si boste zaželeli in v neomejenih količinah. Treba je zmanjšati kalorični vnos, in nezdravo hrano (nezdrave maščobe, izdelki iz bele moke in iz nje, krompir, bel riž, predelana hrana ipd.) zamenjati z zdravo (zelenjava, zdrave maščobe, ribe, pusto meso). Tako bo uspeh zagotovljen.

Foto: cookingchannel.com

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj